Reklama

Reklama

Ślady Żydów w Płocku. Uczniowie stworzyli specjalną mapę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Ślady Żydów w Płocku. Uczniowie stworzyli specjalną mapę - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed II wojną światową w Płocku mieszkało ok. 9 tys. Żydów, czyli ok. 30% mieszkańców. Dziś to tylko wspomnienie, ale uczniowie Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości wzięli udział w projekcie i stworzyli mapę miejsc związanych z płockimi Żydami.

Reklama

Płock jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądał zupełnie inaczej. I nie chodzi tu tylko o to, że nie było tu rafinerii, a miasto kończyło się w obrębie dzisiejszego starego miasta. Płock przed wojną zamieszkiwała dość pokaźna grupa Żydów - to nawet 9 tys. osób. W mieście pojawili się prawdopodobnie w XII lub XIII wieku. 

II wojna światowa wiele zmieniła i dziś po płockich Żydach w zasadzie nie ma śladu. Miejsca pamięci jednak pozostały, a uczniowie Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości wzięlu udział w konkursie organizowanym przez Szkołę Dialogi i stworzyli specjalną mapę

- Szkoła już po raz drugi bierze udział w projekcie. Tym razem grupa uczniów z II klasy technikum stworzyła interaktywną mapę, na którą nanieśli miejsca związane z płockimi Żydami - tłumaczy Elżbieta Bieniek, nauczycielka z Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości.

Zanim uczniowie przystąpili do tworzenia mapy, wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Szkołę Dialogu. W tym roku niestety tylko online. 

- Trenerki instruowały dzieci - jak szukać informacji, jaki kształt ma mieć mapa, jaki jest cel projektu. Finalnie dzieci zostały podzielone na grupy, każda była odpowiedzialna za inną część projektu. W mape ukryte są krótkie Tik-Toki, które pokazują, jak to było realizowane. Dwie dziewczyny samodzielnie naniosły miejsca na mapie. Są zdjęcia archiwalne, ale sfotografowały jak te miejsca wyglądają obecnie. Teksty zostały przetłumaczone na język angielski, żeby mapa miała jeszcze większą nośność - tłumaczy Bieniek, jedna z opiekunek projektu. 

W konkursie bierze 268 szkół z całej Polski, a ZSUiP jest jedyną szkołą z Płocka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy