Utworzenie Budżetu Obywatelskiego to obowiązek samorządów od 2013 roku, choć w Płocku został on wprowadzony już wcześniej. Ustawa nakłada na samorządy obowiązek stworzenia Budżetu Obywatelskiego, do którego miasta muszą włożyć przynamniej 0,5% wydatków gminy z ostatniego przedłożonego wykonania budżetu. W XIII edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka do rozdysponowania będzie 6,3 mln złotych, podzielone na 2 pule:
projekty ogólnomiejskie (do 2 mln złotych),
projekty osiedlowe (do 550 tys. złotych).
Do 17 marca do Urzędu Miasta Płocka wpłynęło 48 projektów - 27 ogólnomiejskich i 21 osiedlowych. Do 30 lipca urzędnicy będą weryfikować projekty - chodzi o uniknięcie wpadek, np. przeszacowania inwestycji czy zgłoszenie projektu na terenie, który nie należy do miasta. Ostateczną listę projektów poznamy 20 sierpnia.
Wśród pomysłów ogólnomiejskich pojawił się np. pomysł renowacji XVIII-wiecznego zegara na Wieży Zegarowej zamku Książąt Mazowieckich, budowy szklanego tarasu widokowego na Wzgórzu Tumskim, montażu interaktywnej iluminacji na Pomniku 13 Stracocnych, budowy toalety "dla aktywnych" na Sobótce, lodowisko-wrotkowiska na Podolszycach Północ czy hali łukowej na Radziwiu, w której można uprawiać sport całym rokiem.
Kilka projektów dotyczy też tradycyjnie szkół - chodzi m.in. o doposażenie pracowni informatycznych czy budowę sali doświadczalnej. Jest też projekt "Roztańczmy Płock", który zakłada organizację zajęć tanecznej rehabilitacji ruchowej w szkołach podstawowych.
Co na osiedlach?
Do ratusza wpłynęło 21 propozycji projektów osiedlowych. Mieszkańcy Borowiczek chcą budowy parku kieszonkowego, Skarpianie terenu rekreacyjnego, mieszkańcy Podolszyc Północ łąki kwietnej i toru ninja, Międzytorza wybiegu dla psów, a mieszkańcy Pradoliny Wisły ustawienia witacza z nazwą osiedla.
Inwestycji w bezpieczeństo chcą za to mieszkańcy np. Winiar - chodzi o oświetlenie przejścia dla pieszych na Traktowej. Z kolei mieszkańcy osiedla Dworowa proponują budowę luster i spowalniaczy przez skrzyżowaniem ulicy Obrońców Płocka 1920 r. z Al. Jachowicza i z ul. Chopina. Montaż 6 kamer to z kolei propozycja mieszkańców osiedla Góry.
Głosowanie ruszy 6 września i potrwa blisko 2 tygodnie. Do 30 września mamy poznać zwycięskie projekty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.