Reklama

Silvers - to brzmi dumnie, czyli praca w wieku 50+. Gdzie jej szukać?

Opublikowano:
Autor:

Silvers - to brzmi dumnie, czyli praca w wieku 50+. Gdzie jej szukać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sformułowanie "do młodego i energicznego zespołu zatrudnię” to fraza często spotykana w ogłoszeniach o pracę. Tego rodzaju hasła w dobie trendu mówiącego o tym, że wiek to stan ducha, wyglądają mało poważnie. W rzeczywistości jednak są odzwierciedleniem bardzo ważnego problemu, a mianowicie dyskryminacji ze względu na wiek.

Sformułowanie "do młodego i energicznego zespołu zatrudnię” to fraza często spotykana w ogłoszeniach o pracę. Tego rodzaju hasła w dobie trendu mówiącego o tym, że wiek to stan ducha, wyglądają mało poważnie. W rzeczywistości jednak są odzwierciedleniem bardzo ważnego problemu, a mianowicie dyskryminacji ze względu na wiek.

Są doświadczeni, często świetnie wykształceni, lojalni wobec pracodawcy, pracowici, komunikatywni i uczciwi. Mają więcej niż 50 lat i… borykają się z licznymi problemami na rynku pracy. Głównym z nich jest brak skłonności pracodawców do zatrudniania pracowników z ponad dwudziestoletnim stażem.

Dyskryminacja ze względu na wiek, podobnie jak ze względu na inne czynniki, jest zgodnie z literą polskiego prawa zakazana. Tymczasem w ogłoszeniach o pracę często spotkać można sformułowania typu „praca w młodym, dynamicznym zespole”, a na rozmowach rekrutacyjnych pytania o wiek, czy o to, ile brakuje do emerytury. Jak wynika z badań z badań Cube Research1, więcej niż co trzeci ankietowany deklaruje, że spotkał się z dyskryminacją ze względu na wiek. Przejawia się ona w wymownych spojrzeniach rekruterów, którzy często nie wierzą, że taki rekrutowany nadaje się do pracy.

Przykłady? Sugestie, by wyciąć z CV datę urodzenia i część doświadczenia. Zdarza się, że są odrzucani ze względu na za wysokie kwalifikacje (np. mają większe doświadczenie niż ich potencjalny przełożony) bądź brak wiary potencjalnego pracodawcy w ich możliwości przekwalifikowania się lub dokształcenia. Z badań wynika, że firmy preferują pracowników z 5-letnim doświadczeniem (30%) bądź doświadczeniem w wymiarze od roku do 2 lat (21%). Tylko 10% badanych firm wykazało, że zależy im na pracownikach z około 20-letnim stażem.

- Powyższe dane pokazują, jak wiele osób rekrutujących kieruje się schematami myślowymi. Dlatego są one dobrym przyczynkiem do refleksji. Warto się zastanowić, ile szans na rekrutację dobrego pracownika straciliśmy w swojej karierze ze względu na to, że kierowaliśmy się stereotypami, a nie kompetencjami i dopasowaniem do zespołu kandydata - podkreśla Paulina Rezmer z serwisu OLX.

Dlaczego warto zatrudnić silversa?

Eksperci w dziedzinie rekrutacji dostrzegają wiele zalet pracowników 50+. Wśród nich aż 83% wskazuje na duże doświadczenie zawodowe tej grupy kandydatów. W drugiej kolejności wymieniana jest odpowiedzialność i lojalność wobec pracodawcy (75%).

Z uwagi na wiek i raczej ustabilizowane życie rodzinne nie mają oni skłonności do częstej zmiany pracodawcy. Jest to też grupa uznawana przez kadry za zdyscyplinowaną i pracowitą. Warto też pamiętać, że osoby 50+ mogą często pochwalić się imponującym wykształceniem. Dominują wśród nich absolwenci studiów podyplomowych i doktoranckich (59%).

Gdzie zatrudnić silversa?

Na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych pracowników w 2019 według serwisu OLX znalazł się kierowca (ponad 70 tys. ogłoszeń), pracownik magazynu (36 tys.), produkcji (26 tys.). Dalej na liście znaleźli się sprzątacze, kasjerzy, doradcy klienta, monterzy, pracownicy budowlani, ochrony i kucharze. To zawody, w których bez wątpienia mają szansę sprawdzić się pracownicy w każdym wieku, jeśli tylko mają uprawnienia i kwalifikacje. Te często pomaga zdobyć lub podnieść miejscowy urząd pracy. W idealnym scenariuszu może to także zaproponować sam pracodawca.

- Na trudnym dziś rynku pracy sformułowanie w ogłoszeniu o pracę o poszukiwaniu "młodych i energicznych osób" to absolutny, wizerunkowy strzał w kolano. Pracodawca chcący uchodzić za poważnego szuka ludzi kompetentnych, a nie takich, którzy sztucznie odmłodzą mu zespół - tłumaczy przedstawicielka OLXa. - Żeby wyróżnić się na tle konkurencji w informacji o poszukiwaniu pracownika warto wręcz podkreślić, że szuka się osób w każdym wieku, a rozmowę kwalifikacyjną rozpocząć od czegoś innego, niż spojrzenie w pesel.

1 Metodologia badania: łączona CAWI (wywiady online) oraz CATI (wywiady realizowane przez telefon). n Termin realizacji: sierpień - wrzesień 2019. W 1. części badania wzięło udział 301 firm małych, średnich i dużych, reprezentowanych przez osoby odpowiedzialne za HR, którym zostało zadane 12 pytań na temat stosunku do pracowników należących do pokolenia 50+. W 2. części badania wzięło udział 455 osób w przedziale wiekowym 46 – 65 lat. Do osób tych dotarto korzystając z baz BIGRAM S.A. 48% respondentów stanowiły kobiety, 52% - mężczyźni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE