Reklama

Siatki centylowe – jak je interpretować?

Opublikowano:
Autor:

Siatki centylowe – jak je interpretować? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tempo wzrostu dzieci zależy od wielu czynników, dlatego przebiega on indywidualnie. Możesz jednak ocenić prawidłowość rozwoju malucha bez konieczności porównywania go do rówieśników – pomogą Ci w tym siatki centylowe. Dowiedz się, jak odczytywać z nich informacje.

Tempo wzrostu dzieci zależy od wielu czynników, dlatego przebiega on indywidualnie. Możesz jednak ocenić prawidłowość rozwoju malucha bez konieczności porównywania go do rówieśników – pomogą Ci w tym siatki centylowe. Dowiedz się, jak odczytywać z nich informacje.

Siatki centylowe to specjalne wykresy, które powstają w oparciu o wprowadzone dane. Pozwalają kontrolować, czy niemowlę prawidłowo się rozwija – w odniesieniu do średniej masy i długości ciała dzieci z danej grupy wiekowej (wyliczanych na podstawie danych statystycznych).

Budowa siatek centylowych a nanoszenie wartości

Chociaż każda siatka odnosi się do innych wartości (np. wagi lub wzrostu), zawsze ma taką samą budowę. Tworzą ją dwie osie:

  • pozioma – wyznacza wiek dziecka (w przypadku niemowląt podawany jest w miesiącach),
  • pionowa – dotyczy badanego parametru.
Kolorowe linie na siatce to percentyle, a obszar między nimi określa się mianem kanału centylowego. Dzięki niemu można się dowiedzieć, jaki procent dzieci w danym przedziale wiekowym ma np. mniejszą, identyczną lub większą masę ciała.

Aby ocenić prawidłowość rozwoju dziecka na podstawie siatki centylowej, nanieś na nią odpowiednie wartości. Dokładnie zważ i zmierz malucha, a następnie zaznacz punkty we właściwym miejscu na siatce. Teraz narysuj delikatne linie pionowe i poziome, które będą prowadziły od zaznaczonych wartości. Punkt przecięcia wskaże na konkretny centyl.

Co oznacza uzyskany wynik?

Wszystkie wyniki mieszczące się w przedziale powyżej 3. centyla i poniżej 97. centyla uważane są za normę.

Przykład 1. Chłopiec ma 12 miesięcy. Waży 11 kg i mierzy 78 cm. Pod względem masy ciała znajduje się w 75. centylu, co oznacza, że 75% jego rówieśników waży tyle samo lub mniej, a 25% tyle samo lub więcej. Jeśli chodzi o wzrost, dziecko mieści się w 50. centylu, czyli 50% rówieśników waży tyle samo lub mniej, a druga połowa – tyle samo lub więcej.

Przykład 2. Dziewczynka ma 8 miesięcy. Jej waga wynosi 7 kg, a długość ciała – 74 cm. Pod względem wagi i wzrostu znajduje się w 10. centylu, zatem 10% dzieci waży i mierzy tyle samo lub mniej, a 90% – tyle samo lub więcej.

Ważne jest, aby mierzyć maluszka zawsze o tej samej porze i na tym samym sprzęcie – pozwoli to wyeliminować ewentualne błędy pomiarowe, a tym samym zwiększyć wiarygodność wyniku.

Kiedy wynik powinien niepokoić?

Jeżeli waga i wzrost niemowlęcia mieszczą się w normach, żaden wynik nie jest powodem do niepokoju. Obserwacji wymagają natomiast dzieci, w przypadku których siatki pokazały wyniki zbliżające się do 3.-10. lub 90.-97. centyla. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą – specjalista ponownie dokona pomiaru, przeprowadzi badania i opracuje konkretne zalecenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE