Reklama

Sezon rowerowy trwa. Czy znasz przepisy?

Opublikowano:
Autor:

Sezon rowerowy trwa. Czy znasz przepisy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na jezdniach i ścieżkach widać coraz więcej osób poruszających się rowerami. Czy jednak płocczanie wiedzą jak bezpiecznie poruszać się, aby jazda nie skończyła się wypadkiem? Płoccy policjanci przypominają podstawowe przepisy dotyczące rowerzystów.

Na jezdniach i ścieżkach widać coraz więcej osób poruszających się rowerami. Czy jednak płocczanie wiedzą jak bezpiecznie poruszać się, aby jazda nie skończyła się wypadkiem? Płoccy policjanci przypominają podstawowe przepisy dotyczące rowerzystów.

Wyczerpującej informacji w tej sprawie udziela rzecznik prasowy KMP w Płocku Krzysztof Piasek.

- Kierujący rowerem przede wszystkim powinien pamiętać o obowiązku korzystania z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone. W innym wypadku, jeżeli porusza się po ulicy, podczas gdy istnieje wyznaczony dla niego pas, popełnia wykroczenie - informuje rzecznik. -. Korzystanie z chodnika dla pieszych również podlega pewnym ograniczeniom.

Jak kontynuuje, rowerzysta może poruszać się po nim, jeżeli opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, kierującą rowerem lub jeżeli warunki pogodowe zagrażają jego bezpieczeństwu. Kierujący rowerem musi jednak jechać z małą prędkością oraz powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Oprócz zasad poruszania się rowerami, polskie prawo wyznacza również pewne zakazy, dodaje Piasek. I tak, kierującemu rowerem zabrania się jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, a także czepiania się innych pojazdów oraz jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, kierujący pojazdem zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Nie wolno mu po nim przejechać. Zupełnie inna sytuacja występuje, gdy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim przypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

- Co do wieku minimalnego kierującego rowerem nie ma żadnych ustaleń, jednak osoba  poniżej 10 roku życia, może poruszać się nim tylko pod opieką dorosłych, a do czasu ukończenia 18 lat musi posiadać przy sobie kartę rowerową - uzupełnia rzecznik. - Z kolei dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Przepisy regulujące bezpieczne poruszanie się rowerami, uwzględniają także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, iż kierujący samochodem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzystom znajdującym się na przejeździe.

Należy również pamiętać, przestrzega policjant, że w każdym przypadku, zarówno rowerzyści, kierowcy samochodów jak i piesi, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych powinni zastosować się zasady ograniczonego zaufania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE