Reklama

Sensacyjne odkrycie w płockiej katedrze

Opublikowano:
Autor:

Sensacyjne odkrycie w płockiej katedrze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas remontu katedry, w kuli pod krzyżem na szczycie południowej wieży, znaleziono dokumenty z 1903 r. W miedzianej zalutowanej tubie znajdowały się m.in pergaminy z opisami poprzednich prac remontowych świątyni.

Podczas remontu katedry, w kuli pod krzyżem na szczycie południowej wieży, znaleziono dokumenty z 1903 r. W miedzianej zalutowanej tubie znajdowały się m.in pergaminy z opisami poprzednich prac remontowych świątyni.

Odkrycia dokonali w środę 16 września proboszcz katedry ks. Stefan Cegłowski razem z pracującymi przy remoncie Piotrem Gierlasińskim, Szymonem Juźków i Marcinem Hołubieckim - czytamy na stronie www.katedraplock.pl.

- Byłem na 99% przekonany, że coś takiego się tam znajduje – mówi w rozmowie z katedraplock.pl ks. Cegłowski. I dodaje – Zagadką jest teraz, czy podobne dokumenty są przy wieży południowej oraz na kopule. 

W miedzianym walcu znajdowała się szklana tuba, a w niej kilka dokumentów spisanych na pergaminie. Najważniejszy z nich mówi o tym, że poprzednia restauracja wieży rozpoczęła się w 1901 roku, a zakończyła w 1903 r. Widnieją na niej podpisy nadzorującego pracę ks. prałata Antoniego Juliana Nowowiejskiego, późniejszego biskupa płockiego, dziś – błogosławionego, a także architekta przebudowy Stefana Szyllera i majstrów pracujących na wieży. Inny z dokumentów wspomina Jana Koperskiego, czeladnika, który 4 sierpnia 1903 r. zginął przy przebudowie katedry. Przed śmiercią zdążył on pokryć blachą niemalże wszystkie dachy kościoła. W tubie był też pergamin z informacją o wcześniejszym remoncie z 1891 roku, a także egzemplarz „Kuriera Porannego” z 8 kwietnia 1903 roku. 

Oto protokół ze znalezienia dokumentów:

"Dnia 16 września 2015 r. o godz. 10:45, po wejściu na rusztowania i dojściu do krzyża wieńczącego północną wieżę katedralną i znajdującą się pod nim kulą miedzianą, komisja w składzie:
ks. Stefan Cegłowski - proboszcz parafii katedralnej,
mgr Szymon Juźków - konserwator dzieł sztuki i główny wykonawca remontu wieży katedralnej w Płocku,
mgr Piotr Gierlasiński - konserwatorem dzieł sztuki,
Marcin Hołubecki - konserwator,
po rozwarciu kuli, wyjęła miedziany pojemnik w kształcie tuby, zalutowany wzdłużnie i z obu stron o wadze 830 g, wysokości 270 mm.
Pojemnik przeniósł do plebanii katedralnej (Płock, ul. Mostowa 2) ks. Stefan Cegłowski, gdzie o godz. 15:00 dokonano komisyjnego otwarcia pojemnika. W otwarciu brali udział: ks. Stefan Cegłowski, Szymon Juźków, Piotr Gierlasiński. 

Z tuby wyjęto owinięty w gazetę Kurier Poranny, Warszawa 8 (21) kwietnia 1903 r. szklany zakorkowany cylinder (menzurkę) z okrągłą podstawką o wysokości 220 mm (bez korka) i wadze 219 g. Wewnątrz cylindra cztery dokumenty były zawinięte w gazetę Kurier Warszawski z dnia 30 sierpnia 1903 r. Cylindry otworzył Piotr Gierlasiński i Szymon Juźków, dokumenty wyjął i odczytał ks. Stefan Cegłowski. Po zapoznaniu się z ich treścią, wypełniono wolę piszących, aby się w ich intencji pomodlić odmawiając Zdrowaś Maryjo i Wieczny odpoczynek..."

Treść wszystkich odnalezionych dokumentów można przeczytać na stronie www.katedraplock.pl

Fot. katedraplock.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE