Do potrącenia 44-letniego rowerzysty doszło ok. godz. 19:00 w niedzielę 11 czerwca.
- 74-letni kierujący hyundaiem nie ustąpił pierwszeństwa 44-letniemu rowerzyście, który znajdował się na przejeździe dla rowerów - przekazała sierż.szt. Monika Jakubowska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.
W wyniku poniesionych obrażeń kierujący rowerem został zabrany do szpitala.
Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?
Przepisy ruchu drogowego w Polsce reguluje m.in. Prawo o ruchu drogowym. Dużo odpowiedzi znajdziemy w art. 27 ustawy.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla pieszych i rowerów lub drogę dla rowerów, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
Co to oznacza? W przypadku, kiedy to kierowca jedzie główną drogą, np. Piłsudskiego czy Jachowicza, i wykonuje manerw skrętu w prawo, przecinając w ten sposób przejazd rowerowy, musi ustąpić pierwszeństwo cykliście. Jeśli rowerzysta już znajduje się na przejeździe dla rowerów, kierowca nie ma innego wyjścia - musi ustąpić.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.