Reklama

Ścieki płyną już rurociągiem na moście pontonowym [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ścieki płyną już rurociągiem na moście pontonowym [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa akcja zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły w Warszawie. Ścieki są już pompowane do oczyszczalni "Czajka" bypassem na moście pontonowym.

Trwa akcja zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły w Warszawie. Ścieki są już pompowane do oczyszczalni "Czajka" bypassem na moście pontonowym.

Budowa przebiegła w szybkim tempie, gdyż już 10 dni od decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o utworzeniu alternatywnego rurociągu, został on oddany do użytku. W trakcie działań użyto 172 pontony, 2200 m rur oraz 10 pomp. W budowie mostu pontonowego i rurociągu uczestniczyło ponad 500 osób. Środki na budowę rurociągu pochodzą z Rezerwy Ogólnej Prezesa Rady Ministrów, która jest wykorzystywana m.in. w sytuacjach kryzysowych.

Obecnie wzdłuż poprowadzonych rur trwają prace wykończeniowe i wprowadzane są drobne poprawki, teren jest zabezpieczany. Prace te mają zakończyć się do końca tygodnia. Na razie rurociąg pracuje na sto procent przez kilka godzin dziennie. W Wodach Polskich podkreślają, że należy dbać o wtłaczanie tej samej ilości ścieków do obu rur równocześnie, tak, aby most był obciążony równomiernie.

ORLEN Paliwa, spółka Grupy Kapitałowej ORLEN zadeklarowała wsparcie akcji przepompowywania ścieków w Warszawie poprzez dostarczanie najwyższej jakości paliwa do zespołu motopomp przepompowujących tymczasowym rurociągiem ścieki zlewane do Wisły z powodu uszkodzenia kolektora przesyłowego z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Spółka wyraziła gotowość realizacji dostaw oleju napędowego zapewniających zapas paliwa do motopomp przez cały okres trwania operacji, a więc od 6 września prawdopodobnie do końca listopada. Szacunkowo zapotrzebowanie na paliwo wyniesie ok. 350-400 litrów na godzinę. W celu zapewnienia ciągłości zaopatrzenia, pompy mają być zasilane z czterech zbiorników na bieżąco zaopatrywanych paliwem z autocysterny dedykowanej do tego celu. Pojazd pozostanie w ciągłej gotowości, na wypadek nieprzewidzianego wzrostu zapotrzebowania na olej napędowy.

Trzeba mieć na względzie, że rozwiązanie z rurociągiem położonym na moście pontonowym jest tymczasowe, stąd pomysł budowy rurociągu awaryjnego na moście Curie-Skłodowskiej. Ta instalacja, jak przekazał Kamil Dąbrowa, rzecznik stołecznego ratusza dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej, miałaby powstać do końca października i zająć jeden z pasów ruchu na moście. Kiedy uda się zdobyć wszelkie pozwolenia, firma odpowiedzialna za realizację planu awaryjnego będzie potrzebować od 4 do 6 tygodni. Instalacja powinna działać do czasu trwałego usunięcia awarii w kolektorze oczyszczalni Czajka.

Niestety według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, od początku awarii do dnia 10 września br., w Warszawie do Wisły zrzucono 3 079 530 m3 nieoczyszczonych ścieków. Ich ilość ma się stopniowo zmniejszać.

W naszej fotogalerii są dostępne zdjęcia warszawskiego rurociągu na moście pontonowym.

AKTUALIZACJA

W czwartek rano rozmontowano instalację, która tłoczyła ścieki do rurociągu umieszczonego na moście pontonowym. Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzal zapewnił, że odpięcie pomp i skierowanie nieczystości  do rzeki nie jest wynikiem awarii, tylko było spowodowane podpinaniem pompy zatapialnej, która ma zwiększyć przepływ ścieków rurociągiem i ułatwić regulację przepływu. Ma to zwiększyć stabilność rurociągu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE