Reklama

Reklama

Ścieki płocczan wykorzysta ORLEN. Płock pionierem w kraju!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Ścieki płocczan wykorzysta ORLEN. Płock pionierem w kraju!  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ścieki nie trafią do Wisły, a do Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN, gdzie zostaną wykorzystane. Zmniejszy to zrzut ścieków do Wisły, a ORLEN pobierze mniej wody z rzeki. Być może już za 2 lata.

Reklama

Przygotowania do projektu Blue Bridge trwały 2 lata - tyle minęło od pomysłu i pierwszych rozmów do podpisania umowy o finansowaniu badań pilotażowych i opracowania koncepcji. Założenie projektu jest dość proste. Do tej pory oczyszczone przed Wodociągi Płockie ścieki trafiały do Wisły. PKN ORLEN potrzebuje wody do swoich procesów technologicznych - czerpie ją z Wisły. Po wdrożeniu projektu doczyszczone ścieki będą trafiały wprost z oczyszczalni do koncernu - być może nawet rurociągiem pod Wisłą. Dzięki projektowi Blue Bridge ORLEN będzie pobierał nawet o 25 proc. wody mniej niż dotychczas. 

- To pierwszy krok. Gospodarka obiegu zamkniętego jest priorytetem. Nastepnym krokiem będzie utylizacja odpadów dla Płocka. Wszędzie spotykamy się dobrą wolą magistratu, prezydenta. Pracuje nam siębardzo dobrze. Sądzę, że doprowadzimy do tego, żeby mieszkańcy Płocka mieli jak najlepsze warunki środowiskowe. Krok po kroku do tego zmierzamy - mówił Józef Węgrecki, członek zarządu PKN ORLEN ds. operacyjnych. 

- Chciałbym podziękować PKN ORLEN za wyjątkowy projekt. To nie list intencyjny, a już podpisanie umowy na realizację pilotażowego projektu, który będzie przygotowaniem do właściwej części realizacji tej inwestycji. Jak wspomniał prezes, przed nami kolejne - mówił prezydent Andrzej Nowakowski. 

Woda jest dziś niezwykle cennym surowcem. Co prawda większość kuli ziemskiej pokrywa woda, ale ta pitna to tylko ok. 3 proc. zasobów. A zużywamy jej całkiem dużo - do produkcji jednego komputera potrzeba ok. 1500 litrów wody! Każdy mieszkaniec Ziemi zużywa od 5, do nawet 635 litrów wody dziennie.

- Dzisiaj 2 mld ludzi żyje na terenach, gdzie jest dostęp do wody pitnej. Rozwój cywilizacji wg WHO spowoduje wzrost liczby mieszkańców do 2050 roku o 1/3. To pociągnie za sobą wzrost potrzeb energetycznych i wodnych o ponad 50 proc. To kwestia nowych technologii, gospodarki obiegu zamkniętego i świadomości konsumentów - mówił Arkadiusz Kamiński z PKN ORLEN. 

Polska też boryka się z problem suszy, dlatego rozsądne gospodarowanie wodą jest ważne. Projekt wpisuje się też w politykę Unii Europejskiej - rozsądne gospodarowanie zasobami wodnymi. Jest szansa, że projekt będzie mógł być finansowany także ze środków unijnych. 

- Zakład pobierze z Wisły o 7 mln metrów szcześciennych wody mniej. Miasto Płock nie zrzuci do Wisły ponad 7 mln metrów szcześciennych ścieków. To pozwoli zachować bioróżnorodność i atrakcyjność terenów wzdłuż Wisły. Płock i PKN ORLEN obniżą swój ślad węglowy - obrazował Kamiński. 

PKN ORLEN nie tylko wykorzysta ścieki do swoich procesów technologicznych, ale też zbuduje niewielką turbinę. 

Ile to będzie kosztowało? Nie chciano dziś rozmawiać o Wodociągach. Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich, wskazywał, że finalnie może to być nawet ok. 50 mln złotych. 

- Za wcześnie by mówić o kosztach. Umowa obejmuje badania pilotażowe. Następnie analiza wyników i zaprojektowanie - w projekt wchodzą zbiornik wyrównawczy o pojemności mniej więcej 10 000 metrów sześciennych, instalacja podczyszczania ścieków i rurociąg łączący. Prace mają pokazać oprócz koncepcji technicznej też koszty. Będziemy to mogli określić za 2 lata. To mogą być pieniądze rzędu 50 mln złotych - mówił Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich. 

Podpisana umowa opiewa na 690 tys. złotych.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy