Reklama

Schetyna i Wałęsa protestują wobec fuzji Lotosu i Orlenu. Koncerny odpowiadają

Opublikowano:
Autor:

Schetyna i Wałęsa protestują wobec fuzji Lotosu i Orlenu. Koncerny odpowiadają - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - PiS stosuje politykę zawłaszczyć, przejąć, zdominować, żeby taką firmą jak Lotos zarządzać z Nowogrodzkiej - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Kandydujący na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa na tej samej konferencji pod siedzibą Grupy Lotos: - PiS kradnie nam tę firmę.

- PiS stosuje politykę zawłaszczyć, przejąć, zdominować, żeby taką firmą jak Lotos zarządzać z Nowogrodzkiej - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Kandydujący na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa na tej samej konferencji pod siedzibą Grupy Lotos: - PiS kradnie nam tę firmę.

Politycy w środę urządzili konferencję prasową tuż przy siedzibie koncernu, na której odnieśli się do planowanej fuzji Lotosu i Orlenu. Jarosław Wałęsa przekonywał, że Prawo i Sprawiedliwość nie rozumie samorządu, a teraz zamierza "ukraść" największą firmę na Pomorzu. Tu nie chodzi bowiem tylko o Lotos - przekonywał - ale też o "setki firm z nim kooperujących, dających dziesiątki tysięcy miejsc pracy". - Przez decyzję o połączeniu Lotosu z Orlenem samorządy lokalne utracą wpływy z podatków. W zeszłym roku wpływy z CIT wyniosły blisko 40 mln zł.

Wtórował mu Grzegorz Schetyna. Jak informują ogólnokrajowe media, przewodniczący PO miał powiedzieć, iż PiS firmy z dobrym programem menadżerskim należy raczej wspierać w rozwoju. - Tymczasem PiS stosuje politykę zawłaszczyć, przejąć, zdominować, żeby taką firmą jak Lotos zarządzać z Nowogrodzkiej. Wierzę, że uda się obronić Lotos przed zawłaszczeniem przez Orlen i polityków.

Lotos: Lotos nie zostanie przeniesiony do Płocka

Dziennikarze poprosili o wypowiedź rzecznika prasowego Orlenu, Adama Kasprzyka. - Lotos został wykorzystany do rozgrywki politycznej - komentował. - W firmie nic takiego się nie dzieje, aby organizować konferencje wyborcze i budzić niepokój w załodze. Lotos nie zostanie przeniesiony do Płocka.

Grupa Lotos wystosowała w tej sprawie oświadczenie: - Grupę LOTOS wykorzystano w kampanii wyborczej. Upolitycznianie dyskusji nt. procesu łączenia z PKN ORLEN może źle wpływać na atmosferę wśród pracowników. Ulica nie jest miejscem na prowadzenie dyskusji na temat tak ważnego procesu dla kraju, a zwłaszcza dla interesariuszy obu firm. Podczas wypowiedzi padły błędy merytoryczne, które świadczą o powierzchownym podejściu do sprawy. M.in. to nie nieistniejące Ministerstwo Skarbu Państwa pełni nadzór nad LOTOSEM, a Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Nie ma żadnych podstaw, aby sugerować, że Pomorze i Gdańsk mogą stracić na połączeniu obu koncernów. Nic nie dzieje się bez wiedzy i zgody właściciela, czy też polskich i unijnych instytucji, które będą analizować procesy koncentracji na krajowym i regionalnym rynku. LOTOS pewnie i konsekwentnie realizuje swoje cele biznesowe, wykorzystując najbliższe miesiące, aby dostosować się do zmieniającej się sytuacji i sprostać nowym wyzwaniom. Zarząd Grupy LOTOS jest w kontakcie ze stroną społeczną, co potwierdzają regularne spotykania z reprezentantami związków zawodowych obejmującymi grupę kapitałową.

Orlen: Fuzja nie spowoduje mniejszych wpływów z podatków w regionach

Do przekazu z konferencji odniosło się również biuro prasowe Orlenu w nawiązaniu do przekazanych "nieprawdziwych informacji": - Informujemy, że przejęcie Lotosu przez PKN ORLEN w żaden sposób nie ograniczy wpłat do lokalnych budżetów z tytułu podatków. Celem prowadzonego procesu nie jest ograniczanie korzyści dla regionu. Odnosi się to zarówno do Gdańska, jak i Płocka. Dlatego przejęcie Lotosu nie spowoduje zmniejszenia wpływów z tytułu podatków w regionach. Co więcej połączenie i wykorzystanie przewag i synergii umożliwi większe inwestycje w LOTOS, a co za tym idzie zwiększenie wpływów z tytułu podatków dla Pomorza.

[ZT]18198[/ZT]

Dalej w oświadczeniu zapewniają, że ten proces jest korzystny nie tylko dla obu spółek, ale całej polskiej gospodarki. - Synergie uzyskane w wyniku konsolidacji zwiększą potencjał połączonego koncernu w wielu obszarach działalności. To umożliwi dalszą, znaczącą ekspansję zarówno w kraju, regionie jak i w perspektywie globalnej. Dodatkowo połączony koncern zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju, zwłaszcza w sytuacji niekorzystnej koniunktury na rynku. Wspólne zakupy pozwolą nie tylko obniżyć ceny sprowadzanego surowca, ale również otworzyć się w większym stopniu na inne regiony świata. Konsolidacja spółek z branży energetycznej nie jest nowym procesem w Europie. Wręcz przeciwnie – tego typu transakcje już dawno zostały przeprowadzone w większości krajów w Europie. Przykłady można tu mnożyć – np. Grupa MOL powstała w wyniku konsolidacji 9 węgierskich firm z sektora naftowo-gazowego. Podobnie było w przypadku takich spółek jak: norweski Statoil, hiszpański Repsol, portugalski GalpEnergia, włoskie ENI, austriackie OMV czy francuski TOTAL. Równolegle nie można zapomnieć, że nasi konkurenci w regionie (np. MOL i OMV) aktualizują swoje strategie, w których ekspansja międzynarodowa na rynki ościenne ma duże znaczenie. Musimy stanowić realną przeciwwagę dla dużych graczy, by być zdolnym do krajowego i międzynarodowego konkurowania. Decyzja o przejęciu Grupy Lotos przez PKN ORLEN ma więc podłoże czysto biznesowe i jest odpowiedzią na zwiększającą się konkurencyjność na rynku europejskim. Nie należy jej więc rozpatrywać pod kątem politycznym, ani na gruncie krajowym, ani samorządowym.

27 lutego br. PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Opinię w tej sprawie musi wyrazić jednak najpierw m.in. Komisja Europejska. Zgodnie z zakładanym przez PKN Orlen harmonogramem zgoda KE na fuzję Orlenu z Lotosem powinna nastąpić do końca pierwszego półrocza 2019 roku.

[ZT]19949[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE