reklama
reklama

Są wyniki postępowania UOKiK ws. cen paliw pod koniec 2022 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

Są wyniki postępowania UOKiK ws. cen paliw pod koniec 2022 roku - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się cenom paliw dyktowanym przez PKN ORLEN pod koniec 2022 i na początku 2023 roku. Urząd nie dopatrzył się naruszenia przepisów prawa ochrony konkurencji.
reklama

Ceny paliw w ostatnich miesiącach budziły spore emocje. Dostrzegł to UOKiK, który wszczął postępowanie wyjaśniające. Urząd wskazuje, że komunikował się w tej sprawie m.in. z Komisją Europejską.

- Do UOKiK napływały liczne skargi sugerujące, że ceny stosowane pod koniec 2022 r. przez PKN Orlen mogły stanowić nadużycie pozycji dominującej przez spółkę. W związku z tym oraz na podstawie własnego monitoringu Prezes Urzędu wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku paliw - tłumaczy swoje działania UOKiK.

Wynik postępowania jest korzystny dla koncernu: PKN ORLEN zdaniem UOKiK nie naruszył prawa.

- Rozumiemy emocje i niezadowolenie kierowców z cen paliw pod koniec roku. Naszą rolą było przy tym rzetelne zbadanie zachowania przedsiębiorcy na gruncie prawnym. W naszym postępowaniu, które konsultowaliśmy z Komisją Europejską, wnikliwie zbadaliśmy sytuację na rynku paliw, jaka miała miejsce pod koniec ubiegłego roku. Sprawdzaliśmy sposób kształtowania cen przez Orlen i przeprowadziliśmy testy ekonomiczne, które miały zweryfikować czy były to ceny nadmiernie wygórowane w rozumieniu przepisów antymonopolowych. Korzystaliśmy również z doświadczeń i dorobku orzeczniczego innych organów antymonopolowych UE, Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości UE. Postępowanie wykazało, że ceny paliw stosowane przez Orlen w grudniu 2022 r. malały wolniej niż notowania cen paliw na rynkach europejskich. Nie stanowiło to jednak naruszenia prawa w myśl polskich i unijnych przepisów ochrony konkurencji. Poziom cen stosowanych przez Orlen pod koniec roku był niższy niż poziomy uznawane w orzecznictwie za nadużywanie pozycji dominującej poprzez stosowanie cen nadmiernie wygórowanych – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

reklama

UOKiK wskazuje, że w trakcie posepowania kilkukrotnie wzywał PKN ORLEN i Aramco Fuels Poland (dawniej Lotos Paliwa) o przekazanie stosownych danych, m.in. dotyczących kształtowania cen hurtowych, sposobu ustalania cen, polityki rabatowej czy sprzedanego wolumenu.

Jak działa mechanizm kształtowania cen paliw w skrócie? 

  • ORLEN wyznacza cenę SPOT
  • cena SPOT jest określona wg wzoru matematycznego, opartego na różnych czynnikach rynkowych,
  • od ceny SPOT istnieją rabaty - nabywcy paliw płacą cenę transakcyjną,
  • do ceny transakcyjnej każda stacja dolicza swoją marżę,
  • konsument płaci cenę detaliczną. 
- Mniej więcej od połowy listopada 2022 r. notowania paliw na rynkach międzynarodowych zaczęły systematycznie spadać. Dotyczyło to zarówno notowań cen benzyn, jak i oleju napędowego. W tym samym czasie wysokość cen SPOT stosowanych przez Orlen nie spadała tak dynamicznie i proporcjonalnie jak notowania wykorzystywane do wyznaczania tej ceny - wskazuje UOKiK. 

reklama

Urząd nie dopatrzył się jednak długotrwałych odchyleń i nie można tu mówić o cenach "nadmiernie wygórowanych". Urząd sprawdził też ceny w innych krajach europejskich. Ceny paliw w Polsce były wyższe od mediany cen w Unii Europejskiej, ale UOKiK wskazuje, że w innych krajach wielokrotnie działo się tak w przeszłości. 

- W bazie KE można znaleźć znaczącą liczbę obserwacji z odchyleniami od mediany cen w krajach UE wyższymi od najwyższego takiego odchylenia dla polskich cen – 91 przypadków dla Pb 95 oraz 258 przypadków dla ON - precyzuje UOKiK.

Nie dopatrzono się także zmowy pomiędzy PKN ORLEN a Aramco Fuels Poland. 

- Choć ceny  początkowo wykazywały zbieżność z cenami PKN Orlen, to jednak nie zawsze były identyczne, a od ok. połowy stycznia 2023 r. wykazują już co do zasady stałe zróżnicowanie.

reklama

Jednocześnie UOKiK wskazuje, że w europejskim prawie nie ma definicji ceny nadmiernie wygórowanej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama