Reklama

Są pieniądze dla repatriantów w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Są pieniądze dla repatriantów w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto ma otrzymać od wojewody mazowieckiego 160 tys. zł, aby mogła u nas zamieszkać czteroosobowa rodzina z Kazachstanu. Podpisano porozumienie w tej sprawie.

Miasto ma otrzymać od wojewody mazowieckiego 160 tys. zł, aby mogła u nas zamieszkać czteroosobowa rodzina z Kazachstanu. Podpisano porozumienie w tej sprawie.

Porozumienie podpisane przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę i wiceprezydenta Płocka Romana Siemiątkowskiego pozwoli na udostępnienie w Płocku jednego lokalu komunalnego dla rodziny zarejestrowanej w systemie "Rodak". Miasto, jak informuje zespół prasowy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, otrzyma na ten cel 160 tys. zł z rezerwy celowej w państwowym budżecie z przeznaczonem na pomoc dla repatriantów. Przypomnijmy, że pod koniec styznia tego roku płoccy radni podjęli uchwałę, aby jedna rodzina repatriantów mogła osiedlić się właśnie w Płocku.

Lokal, który będzie pochodził z zasobów miasta, ma powierzchnię 52 metrów kwadratowych i zostanie udostępniony na mocy umowy najmu na czas nieokreślony. Po przybyciu do kraju rodzina otrzyma także jednorazową pomoc od starosty w formie zasiłku z przeznaczeniem na transport i zagospodarowanie. Przewidziano również zasiłek szkolny.

Za repatrianta przyjmuje się osobę deklarującą narodowość polską, przy czym co najmniej jedno z rodziców lub dziadków powinno być narodowości polskiej. Taka osoba musi też wykazać związek z polskością. Jeśli przesłanki się zgadzają i będzie przyrzeczenie wydania wizy repatriacyjnej od polskiego konsula w kraju zamieszkania, nie ma przeszkód, aby jej nie zarejestrować w systemie "Rodak" prowadzonym przez MSWiA. Dzięki temu łatwiej dopasować ofertę mieszkaniową gminy z repatriantami, którzy tuż po przyjeździe do Polski nie mają warunków do osiedlenia.

Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w latach 2011-2015 na Mazowszu zamieszkało 979 repatriantów.

O planach przyjęcia rodziny repatriantów pisaliśmy tu:

 

Fot. MUW

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE