Reklama

Są już dostępne wyniki z miejskiej stacji monitorującej jakość powietrza

Opublikowano:
Autor:

Są już dostępne wyniki z miejskiej stacji monitorującej jakość powietrza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od wtorku na bieżąco możemy sprawdzić jakość powietrza, wchodząc na stronę Urzędu Miasta Płocka. Dane pochodzą ze stacji, którą wypożyczyło miasto.

Od wtorku na bieżąco możemy sprawdzić jakość powietrza, wchodząc na stronę Urzędu Miasta Płocka. Dane pochodzą ze stacji, którą wypożyczyło miasto.

Od dziś płocczanie mają wybór, czy chcą sprawdzić wyniki jakości powietrza bazując na tych z miejskiej stacji w pobliżu płockiej filii Politechniki Warszawskiej, czy też chcą się opierać - jak dotychczas - na danych ze stacji WIOŚ.

- #powietrze #benzen #smog #środowisko to tematy, które bardzo nurtują mieszkańców #Płock. Dlatego od dziś na bieżąco każdy może sprawdzić jakość powietrza w Płocku dzięki niezależnej, miejskiej, mobilnej stacji monitorującej - poinformował prezydent Andrzej Nowakowski na Facebooku. - Dodatkowo czujniki pyłu zawieszonego PM2,5 i PM 10 zlokalizowane na 5 osiedlach na bieżąco monitorują poziom smogu. Aplikacja jest dostępna na stronie UMP www.plock.eu

[ZT]20250[/ZT]

Komunikat Ratusza:

Mobilna stacja pomiarowa stanęła w obrębie wygrodzonego terenu Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, na działce gminnej. Urządzenia pomiarowe posiadają certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego, co oznacza, że pomiary wykonywane są zgodnie z metodykami referencyjnymi oraz wymaganiami dotyczącymi jakości pomiarów i ich metod zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska.

Dzięki miejskiej stacji pomiarowej płocczanie, niezależnie od WIOŚ, uzyskają dostęp do danych pokazujących aktualną jakość powietrza. Stacja prowadzi stałe pomiary węglowodorów (BTEX - benzen, toluen, etylobenzen i ksylen), siarkowodoru (H2S), ditlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx), monotlenku węgla (CO), ozonu (O3), pyłów (PM 10 i PM 2,5) a wyniki on-line są dostępne na stronie Urzędu Miasta www.plock.eu. Oprócz pomiarów zanieczyszczeń wykonywane są równolegle pomiary podstawowych parametrów meteorologicznych niezbędnych do interpretacji wyników ze stacji. Dane o jakości powietrza są przekazywane w formie indeksu jakości powietrza, w odniesieniu do wartości dopuszczalnych i norm odniesienia dla jednej godziny.

Jako uzupełnienie dla pomiarów stacji Miasto Płock uruchomiło 5 czujników do pomiaru pyłu PM10 i PM2,5. Czujniki są umieszczone na terenie osiedli, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna na Radziwiu, na osiedlu Wyszogrodzka, na Starym Mieście, w Trzepowie i Borowiczkach. Wyniki pomiarów także są dostępne on-line na stronie internetowej UMP.

Od października wykonywane są także pilotażowe pomiary monitoringu metodą pasywną obejmującą trzy serie pomiarowe, wykonywane z częstotliwością co cztery tygodnie w 12 punktach na terenie Płocka. Zakres obejmuje pomiar następujących substancji: H2S, SO2, NO i BTEX (siarkowodór, dwutlenek siarki, tlenek azotu i węglowodory: benzen, toluen, etylobenzen i ksylen). Analiza zostanie wykonana w niezależnym akredytowanym laboratoriom w Wielkiej Brytanii i będzie dostępna w formie raportu w połowie marca 2019 r. Raport zostanie przedstawiony mieszkańcom.

Gmina Miasto Płock za korzystanie ze stacji pomiarowej zapłaci 152 tys. 520 zł za rok użytkowania. Umowa obejmuje udostępnienie stacji pomiarowej wraz z pełnym wyposażeniem spełniającym wymagania normy PN-EN ISO 17025:2007, okresową obsługę stacji (bieżące przeglądy i kalibracje analizatorów), instalację i uruchomienie stacji, włączenie do systemu informacji miejskiej, wykonanie trzech raportów okresowych i raportu końcowego. Ofertę na wykonanie rocznych pomiarów zanieczyszczeń powietrza w Płocku złożyło konsorcjum DACSYSTEM Sp. z o. o. z Gdańska i Fundacja Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej ARMAAG również z Gdańska.

 

Fot. Screen z aplikacji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE