Reklama

Reklama

Ruszyły prace nad projektem budżetu Mazowsza. Blisko 2 mld zł na inwestycje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Ruszyły prace nad projektem budżetu Mazowsza. Blisko 2 mld zł na inwestycje - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwają prace nad przyszłorocznym projektem budżetu województwa mazowieckiego. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, na inwestycje ma zostać przeznaczonych blisko 2 mld zł. Ponad 670 mln zł to środki zarezerwowane na wsparcie samorządów gminnych i powiatowych.

Reklama

Radni województwa rozpoczęli właśnie proces uchwalania budżetu Mazowsza na 2023 rok. Ten ma być nastawiony na rozwój. Za nami pierwsze czytanie. 

 - Nie odstępujemy od realizacji inwestycji - przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Nie przestajemy także wspierać samorządów lokalnych w ramach naszych programów wsparcia. W przyszłym roku planujemy przeznaczyć na nie blisko 700 mln zł. Te środki pozwolą nie tylko na realizację dotychczasowych 14 programów, ale także na rozszerzenie zakresu pomocy o nowe. 

Znacznym obciążeniem dla budżetu będzie, jak zawsze "janosikowe"/

- Pochłonie ono  ponad 1,1 mld zł - wylicza Struzik. - Wzrośnie także kwota przeznaczona na dotacje do przewozów kolejowych. Niestety, wpływ na to mają rosnące ceny eksploatacji i energii. W przyszłym roku na ten cel przeznaczymy ponad 920 mln zł.

W 2023 roku na inwestycje władze województwa planują przeznaczyć blisko 2 mld zł. To o 600 mln zł więcej niż w roku bieżącym. Największe środki pochłonie transport, w tym budowa i modernizacja dróg wojewódzkich – ponad 790 mln zł. Drugie miejsce pod względem inwestycji zajmuje zdrowie. Na modernizacje i rozbudowę marszałkowskich szpitali władze województwa przeznaczą ponad 457 mln zł. Oświata pochłonie kolejnych 155 mln zł, a kultura 93 mln zł.

- Te środki pomogą w realizacji wielu projektów - podkreśla Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu KO w sejmiku województwa mazowieckiego. - Mówimy tu nie tylko o drogach, instytucjach kultury czy szkołach. Naszym priorytetem jest także służba zdrowia. Potrzeby są ogromne

W przyszłym roku samorząd województwa będzie realizował wszystkie dotychczasowe programy wsparcia, czyli m.in. pomoc dla sołectw, kół gospodyń, działkowców, seniorów czy młodzieży. 

Zgodnie z szacunkami samorządowców, dochody na 2023 roku wyniosą ponad 5,58 mld zł. To o 1,03 mld zł więcej niż w roku obecnym. Należy pamiętać jednak, że prognozowany dochód województwa opiera się na analizach Ministerstwa Finansów. 

Dominująca część dochodów to udział w podatkach PIT i CIT, który oszacowano na 4,87 mld zł, w tym z tytułu CIT – ponad 4,5 mld zł, a z tytułu PIT – ponad 359 mln zł.

Przyszłoroczne wydatki zaplanowane zostały na kwotę ponad 6,48 mld zł.  O 32,1 proc. w stosunku do roku obecnego wzrośnie „janosikowe”, które wyniesie ponad 1,16 mld. Planowany deficyt województwa zaplanowano na 900 mln zł.

Projekty uchwały budżetowej województwa mazowieckiego oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023–2038 skierowane zostały do dalszych prac w komisjach sejmikowych. Radni w ciągu pięciu dni mogą złożyć propozycję poprawek, które będą opiniowane przez komisje i zarząd województwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy