Reklama

Ruszyli z Radziwia na Jasną Górę [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ruszyli z Radziwia na Jasną Górę [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek rano już po raz 38. rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę. 11 grup pątników ruszyło wyjątkowo nie z płockiej katedry, a z z parafii św. Benedykta na płockim Radziwiu.

We wtorek rano już po raz 38. rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę. 11 grup pątników ruszyło wyjątkowo nie z płockiej katedry, a z z parafii św. Benedykta na płockim Radziwiu.

Ta zmiana podyktowana była remontem starego mostu. We wtorkowy ranek pielgrzymi wzięli udział w mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego.

- Opatrzność zrządziła, że tegoroczne pielgrzymowanie zaczynamy z położonego na lewym brzegu Wisły Radziwia. Przyznam, że mieszkając na Wzgórzu Tumskim, po drugiej stronie Wisły, zawsze ze wzruszeniem spoglądam w tę stronę, na wyniosłą wieżę radziwskiego kościoła parafialnego, która jest jak drogowskaz - mówił podczas homilii biskup płocki Mirosław Milewski. - Takimi drogowskazami wiary będą dla Was po drodze kapliczki, krzyże, kościoły. Ta pełna trudu wasza wędrówka będzie tak naprawdę marszem od kościoła do kościoła. Świątynie parafialne czy kaplice stanowić będą główne współrzędne waszej fizycznej i duchowej drogi. Ten duchowy GPS ma Was ostatecznie doprowadzić do głównego celu wędrówki – na Jasną Górę, do Czarnej Madonny. 

Trasa Pielgrzymki została podzielona na 9 etapów, codziennie pątnicy pokonywać będą ok. 30 km.  Wejście na Jasną Górę w Częstochowie zaplanowano w środę 14 sierpnia w godzinach porannych. Wśród piechurów są zarówno osoby starsze, jak i młodzież. Część osób - ze względu na pracę czy inne obowiązki - po dniu czy kilku dniach wróci do domu.

- Od dawna myślałem o tym, by pójść do Częstochowy - mówi 19-letni Patryk z płockiej Skarpy. - jestem jeszcze uczniem, więc w wakacje mam dużo czasu. I wreszcie się zdecydowałem. Chcę się wyciszyć, przemyśleć parę spraw, a jednocześnie poznać ciekawych ludzi. Na Jasną Górę wybrałem się z mamą.

Pielgrzymi wędrują w kolorowych grupach, określony kolory przyporządkowano dekanatom. Np. biało-czerwona to Płock Wschód, Płock Zachód, Bodzanów i Bielsk, żółta to Gostynin i Gąbin, a pomarańczowa to grupa salezjańska. Część osób ruszyła w trasę zdecydowanie wcześniej, by dojść do Płocka. Np. kilkunastu wiernych z Mławy wystartowało już w sobotę. Pielgrzymi nocują pod namiotami lub u ludzi dobrej woli, gospodarzy.

Jednocześnie z piechurami pielgrzymują rowerzyści. We wtorek pokonają trasę 114 km do Koluszek, a w środę - 130 km do Częstochowy.

Jak co roku stałym miejscem udzielania sakramentu małżeństwa w czasie pielgrzymki jest Głogowiec, sakrament będzie udzielany już w środę 7 sierpnia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE