Reklama

Ruszyła pielgrzymka na Jasną Górę [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła pielgrzymka na Jasną Górę [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To już 33. pielgrzymka płocczan do Częstochowy. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Cały Twój, Maryjo”, jako nawiązanie do dewizy kanonizowanego w tym roku świętego Jana Pawła II "Totus Tuus".

To już 33. pielgrzymka płocczan do Częstochowy. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Cały Twój, Maryjo”, jako nawiązanie do dewizy kanonizowanego w tym roku świętego Jana Pawła II "Totus Tuus".

Kilkaset pątników wyruszyło w środę na Jasną Górę. O 6.00 rano w płockiej katedrze odprawiono mszę św. pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery. - Gdy wierzymy, że Jezus idzie z nami, że nas czyni dla siebie braćmi i siostrami, i że w ten sposób tworzy nowe relacje między nami, pielgrzymka naprawdę jest pielgrzymką – mówił rano ordynariusz  diecezji. - Trzeba stać się pielgrzymem, a nie turystą, bratem i siostrą, a nie anonimowym wędrownikiem, człowiekiem z krzyżem, a nie poszukiwaczem wygód - tlumaczył.

Biskup Libera przypomniał, że Jan Paweł II chodził ze swoim ojcem w pielgrzymce do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i starał się także w późniejszych latach powracać do tych okolic. - Gdzie dzisiaj możemy spotkać naszego Jana Pawła II? – zwrócił się kapłan do wiernych. - Niektórzy będą mówili: on jest w niebie, jest na ołtarzach, na pomnikach i na obrazach… A może bardziej trzeba by go szukać tam, gdzie on żył. Mówiliśmy przecież o nim: Papież – Pielgrzym. Poszukajmy go zatem na pielgrzymce!

Zaraz po Eucharystii wszyscy, którzy z jakiś powodów nie mogli udać się na Jasną Górę i nie dokonali stosownych zapisów, mogli pożegnać pielgrzymów z grup biało-czerwonej i pomarańczowej w okolicach Wzgórza Tumskiego. W tej pierwszej znalazły się osoby z 38 parafii z Płocka, Bodzanowa i Bielska, natomiast w drugiej z płockiej Stanisławówki. Na czele tegorocznej pielgrzymki stanęli duszpasterze, ks. Janusz Nawrocki jako przewodnik grupy biało-czerwonej wraz z ks. Grzegorzem Radziszewskim, pełniącym funkcję przewodnika salezjańskiej grupy pomarańczowej. Za całość odpowiada ks. Jacek Prusiński.

Później wraz z ekwipunkiem wierni ruszyli w trasę. Ta została w tym roku podzielona na dziewięć etapów, z których każdy liczy około 30 kilometrów. Wejście do jasnogórskiego klasztoru zakończy te swoiste rekolekcje w drodze. Zgodnie z ustalonym planem nastąpi to 14 sierpnia rano (około 7.30 – 8.15).

 

 

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE