reklama
reklama

Podwodny tunel Orlenu. Połączą morską farmę wiatrową z lądem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ORLEN

Podwodny tunel Orlenu. Połączą morską farmę wiatrową z lądem - Zdjęcie główne

foto ORLEN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW okolicy Lubiatowa zakończono prace nad pierwszym z czterech odwiertów pod nabrzeżem, plażą i dnem morza, który został wykonany bez bezpośredniej ingerencji w cenne przyrodniczo obszary.
reklama

Umożliwi to połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. 

- W tunelu o długości 1,4 km zostaną umieszczone kable przesyłające energię. Prace były wykonywane z wykorzystaniem technologii przewiertu sterowanego - informuje Orlen.

Wykonany odcinek pozwolił na utworzenie pierwszego z czterech podziemnych korytarzy, w których poprowadzone będą kable o średnicy 30 cm. Część prac wiertniczych odbyła się na Bałtyku z wykorzystaniem płetwonurków i platformy wiertniczej.

Zlecone przez Baltic Power badania potwierdziły, że wydobyty piasek jest czysty i nadaje się do rekonstrukcji plaży naruszonej w okresie zimowym przez sztormy.

reklama

– Prace nad Baltic Power, największą inwestycją w odnawialne źródła energii w naszym regionie, przebiegają zgodnie z harmonogramem i są zaawansowane. Zakończyliśmy pierwszy i prowadzimy kolejne przewierty dla podmorskich kabli łączących morskie stacje elektroenergetyczne z lądem – mówi Jarosław Broda z zarządu Baltic Power.

W Europie przewierty przekraczające linie brzegowe są zazwyczaj krótsze. Natomiast przy dłuższych odcinkach średnica przewiertu jest zwykle mniejsza. W przypadku Baltic Power prace są wyzwaniem inżynierskim, bo przewiert ma prawie półtora kilometra długości. 

reklama

- Przebiega pod wydmą, plażą i dnem morza. Nie da się go wykonać tylko z jednej strony. Niemniej nasze prace prowadzimy tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko – zapewnia Jens Poulsen z zarządu Baltic Power.

W trakcie sezonu turystycznego ciężkie transporty docierały do miejsca przewiertu przede wszystkim nocą, a pojazdy poruszały się w asyście pilota z prędkością 10 km/h. Popularne wśród turystów i rowerzystów dojście do plaży cały czas było otwarte, a dostęp do plaży nieograniczony.

Przypomnijmym że morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Będzie to jednocześnie jedna z pierwszych na świecie farm z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda, której wieże zostaną w znacznej części wykonane ze stali produkowanej przy użyciu energii z OZE. 

reklama

Baltic Power pokryje 3 proc. zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama