Reklama

Ruszyła ogrzewalnia w pałacu cudów

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła ogrzewalnia w pałacu cudów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby bezdomne, również nietrzeźwe, mogą już nocami chronić się przed mrozem w ogrzewalni, która tak jak ubiegłej zimy mieści się w niebieskim wieżowcu przy Otolińskiej 23.

Osoby bezdomne, również nietrzeźwe, mogą już nocami chronić się przed mrozem w ogrzewalni, która tak jak ubiegłej zimy mieści się w niebieskim wieżowcu przy Otolińskiej 23. W największe mrozy ogrzewalnia ma być czynna całą dobę.

Podobnie jak ubiegłej zimy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił ogrzewalnię w tzw. pałacu cudów. W pomieszczeniu na parterze wieżowca znajdzie ciepły kąt maksymalnie 30 osób. Wszystkie miejsca są siedzące, w ogrzewalni nie ma łóżek. Jest za to aneks kuchenny, w którym można zaparzyć herbatę albo przygotować posiłek, a także łazienka i magazyn, z którego pracownicy opieki społecznej mogą - w razie potrzeby - wydawać odzież, środki czystości itd.  Wszystkie te pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W dyżurce przez całą noc urzęduje dyżurny pracownik opieki społecznej, który prowadzi ewidencję osób chcących się ogrzać. Jego zadaniem jest również motywowanie do zamieszkania w noclegowni.

Jednak aby móc przebywać w noclegowni, trzeba spełnić jeden warunek - był zupełnie trzeźwym, co dla wielu osób bezdomnych jest niestety wymogiem nie do przeskoczenia. Z kolei do ogrzewalni są przyjmowane również osoby po spożyciu alkoholu. Trzeba jednak pamiętać, że ogrzewalnia nie zastępuje izby wytrzeźwień. Osoby pijane będą tak jak dotąd kierowane do izby wytrzeźwień. Ponadto w ogrzewalni obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia oraz spożywania alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz palenia tytoniu.

Ogrzewalnia będzie czynna od 20.00 do 8.00 rano, ale w okresie silnych mrozów ma być udostępniana również całodobowo.

Jeśli zauważycie przebywającą na dworze osobę bezdomną, powiadomcie straż miejską albo zadzwońcie na całodobową infolinię 987, którą uruchomił Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock, UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE