Reklama

Reklama

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie otrzymało prawie 300 tys. osób

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie otrzymało prawie 300 tys. osób - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wystartowała tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Z powodu koronawirusa i zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, proces ten zostanie rozłożony w czasie. Pomimo tego udział w kwalifikacji jest obowiązkowy i obejmie prawie 300 tys. osób. Kiedy kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w Płocku? Sprawdziliśmy.

Reklama

Komisja wojskowa będzie mogła się zebrać w dwóch okresach: od 7 kwietnia do 23 lipca oraz od 9 sierpnia do 19 listopada. Zorganizuje ją w sumie około 400 powiatowych komisji lekarskich powoływanych przez wojewodów. Jak podaje MSWiA, każdy wojewoda będzie mógł wybrać pierwszy, drugi albo – w razie konieczności – oba terminy. Wszystko to po to, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Zmiany te spowodowane są m.in. tym, że lekarze oraz personel medyczny odpowiedzialny za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej, zaangażowany jest do walki z COVID-19. Nie zmienia to jednak faktu, że młodzi ludzie będą musieli stawić się przed komisją lekarską. Jak przekonują w płockim WKU, jej przeprowadzenie jest bardzo ważne. 

- Istotą kwalifikacji wojskowej jest przede wszystkim określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, wydanie książeczki wojskowej oraz wstępnego przeznaczenia do poszczególnych form czynnej służby wojskowej oraz przeniesieniem do rezerwy – tłumaczy major Robert Wojciechowski, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komisji Uzupełnień w Płocku. - Ogólnopolska kwalifikacja wojskowa ma przebiegać zgodnie z wyznaczonym rytmem i terminem, o ile sytuacja epidemiologiczna w kraju będzie ustabilizowana – m.in. za sprawą coraz liczniejszej grupy zaszczepionych Polaków – przekonuje. 

Przed komisją wojskową stawią się m.in. mężczyźni urodzeni w 2002 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie mają określonej kategorii czy osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane za czasowo niezdolne do pełnienia służby. Do stawiennictwa mogą zostać wezwane także kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.  Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w rozporządzeniu MSWiA oraz MON z 7 stycznia 2021 roku.

W sumie w 2021 roku przed komisją stanie około 270 tys. osób w całym kraju. Ten sam obowiązek czeka także młodych płocczan. Kwalifikacja wojskowa w okolicy Płocka już została zaplanowana - w pierwszej kolejności w Sierpcu.

- Zostanie ona przeprowadzona w terminie od 1 do 16 czerwca – podaje major Wojciechowski. – Do tegorocznej kwalifikacji w Sierpcu ma przystąpić ponad 300 osób z czego 12 kobiet- uzupełnia.

W dalszej kolejności komisja wojskowa zostanie zebrana także w Płocku i na terenie pozostałych powiatów. – Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu płockiego, gostynińskiego, sochaczewskiego i miasta Płock zaplanowana jest w terminie od 9 sierpnia do 19 listopada – precyzuje major Wojciechowski.

W płockim WKU podkreślają także, że w związku z pandemią koronawirusa, całość odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. 

- Pomieszczenia będą zdezynfekowane i zaopatrzone w środki ochrony osobistej – odpowiada szef działu rekrutacji WKU w Płocku. – Kwalifikacja wojskowa w czasie pandemii zostanie przeprowadzona w reżimie sanitarnym, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe środki ostrożności ze strony organizatorów jak i składu komisji oraz osób stawiających się na wezwanie. Dlatego już teraz podkreślamy, że każda osoba będzie miała obowiązek posiadania ze sobą maseczki ochronnej i dokumentu tożsamości – dodaje po chwili.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki. 

Natomiast ci, którzy staną przed komisją po raz kolejny muszą zabrać aktualną dokumentację medyczną dotyczącą zmian w ich stanie zdrowia i wyniki badań z ostatniego roku bądź dwóch, a także książeczkę wojskową.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy