Reklama

Reklama

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie otrzymało prawie 300 tys. osób

Opublikowano: wt, 20 kwi 2021 10:01
Autor:

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie otrzymało prawie 300 tys. osób - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wystartowała tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Z powodu koronawirusa i zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, proces ten zostanie rozłożony w czasie. Pomimo tego udział w kwalifikacji jest obowiązkowy i obejmie prawie 300 tys. osób. Kiedy kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w Płocku? Sprawdziliśmy.

Reklama

Komisja wojskowa będzie mogła się zebrać w dwóch okresach: od 7 kwietnia do 23 lipca oraz od 9 sierpnia do 19 listopada. Zorganizuje ją w sumie około 400 powiatowych komisji lekarskich powoływanych przez wojewodów. Jak podaje MSWiA, każdy wojewoda będzie mógł wybrać pierwszy, drugi albo – w razie konieczności – oba terminy. Wszystko to po to, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Czytaj więcej: Tragicze zdarzenie w Płocku. Zmarł mężczyzna

Zmiany te spowodowane są m.in. tym, że lekarze oraz personel medyczny odpowiedzialny za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej, zaangażowany jest do walki z COVID-19. Nie zmienia to jednak faktu, że młodzi ludzie będą musieli stawić się przed komisją lekarską. Jak przekonują w płockim WKU, jej przeprowadzenie jest bardzo ważne. 

- Istotą kwalifikacji wojskowej jest przede wszystkim określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, wydanie książeczki wojskowej oraz wstępnego przeznaczenia do poszczególnych form czynnej służby wojskowej oraz przeniesieniem do rezerwy – tłumaczy major Robert Wojciechowski, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komisji Uzupełnień w Płocku. - Ogólnopolska kwalifikacja wojskowa ma przebiegać zgodnie z wyznaczonym rytmem i terminem, o ile sytuacja epidemiologiczna w kraju będzie ustabilizowana – m.in. za sprawą coraz liczniejszej grupy zaszczepionych Polaków – przekonuje. 

Przed komisją wojskową stawią się m.in. mężczyźni urodzeni w 2002 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie mają określonej kategorii czy osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane za czasowo niezdolne do pełnienia służby. Do stawiennictwa mogą zostać wezwane także kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.  Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w rozporządzeniu MSWiA oraz MON z 7 stycznia 2021 roku.

W sumie w 2021 roku przed komisją stanie około 270 tys. osób w całym kraju. Ten sam obowiązek czeka także młodych płocczan. Kwalifikacja wojskowa w okolicy Płocka już została zaplanowana - w pierwszej kolejności w Sierpcu.

- Zostanie ona przeprowadzona w terminie od 1 do 16 czerwca – podaje major Wojciechowski. – Do tegorocznej kwalifikacji w Sierpcu ma przystąpić ponad 300 osób z czego 12 kobiet- uzupełnia.

W dalszej kolejności komisja wojskowa zostanie zebrana także w Płocku i na terenie pozostałych powiatów. – Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu płockiego, gostynińskiego, sochaczewskiego i miasta Płock zaplanowana jest w terminie od 9 sierpnia do 19 listopada – precyzuje major Wojciechowski.

W płockim WKU podkreślają także, że w związku z pandemią koronawirusa, całość odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. 

- Pomieszczenia będą zdezynfekowane i zaopatrzone w środki ochrony osobistej – odpowiada szef działu rekrutacji WKU w Płocku. – Kwalifikacja wojskowa w czasie pandemii zostanie przeprowadzona w reżimie sanitarnym, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe środki ostrożności ze strony organizatorów jak i składu komisji oraz osób stawiających się na wezwanie. Dlatego już teraz podkreślamy, że każda osoba będzie miała obowiązek posiadania ze sobą maseczki ochronnej i dokumentu tożsamości – dodaje po chwili.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki. 

Natomiast ci, którzy staną przed komisją po raz kolejny muszą zabrać aktualną dokumentację medyczną dotyczącą zmian w ich stanie zdrowia i wyniki badań z ostatniego roku bądź dwóch, a także książeczkę wojskową.

Czytaj więcej: Ktoś porzucił naczepę pełną kwasu. Sprawą zajęła się prokuratura

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +9 / -0

    a kolejce mowili, że

    ....MON szantażuje żołnierzy brakiem awansów, kierowania na szkolenia, gdy "dobrowolnie" nie zgodzą się poddać "szczepieniu". I o tym cisza... choć, to gruba afera.?? przypadek? czy rzeczywistosc?

  • 6 miesięcy temu | ocena +8 / -21

    w koncu coś o

    prawdziwym Wojsku Polskim a nie o zbieraninie w mundurkach khaki?