Reklama

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie dostanie 220 tys. osób

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie dostanie 220 tys. osób - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez najbliższe trzy miesiące będzie trwała kwalifikacja wojskowa. Na komisjach w całym kraju stawi się ponad 220 tys. osób.

Przez najbliższe trzy miesiące będzie trwała kwalifikacja wojskowa. Na komisjach w całym kraju stawi się ponad 220 tys. osób. 

Od 2009 roku Polska armia jest w pełni zawodowa. Mimo iż od tego czasu przymusowego poboru do wojska nie ma, na komisji wojskowej stawić się trzeba. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 30 stycznia do 27 kwietnia. 

Jak informuje ministerstwo, wezwań może spodziewać się 220 tys. osób. Spokojnie - każdy otrzyma imienne wezwanie od prezydenta. W razie niemożności stawienia się w określonym terminie, należy powiadomić o tym komisję i ustalić inny termin. Karą za niestawienie się na komisji może być grzywna i przymusowe doprowadzenie przez policję. 

Płocczanie i płocczanki na komisji stawiać będą się od 23 marca do 20 kwietnia w budynku przy ul. Łukasiewicza 28. Z kolei mieszkańcy powiatu od 12 lutego do 16 marca przy ul. Kilińskiego 12. 

Jak informuje Wojskowa Komisja Uzupełnień w Płocku, w tym roku na komisje stawić muszą się: 

  1. mężczyźni urodzeni w 1999 r.;
  2. mężczyźni urodzeni w latach 1994—1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osoby urodzone w latach 1997-1998, które:
    - zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
    - zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  4. kobiety urodzone w latach 1994—1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w PP2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązki stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944).
  5. osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Komisja może przyznać jedną z czterech kategorii:

A - zdolny do czynnej służby wojskowej

B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej

D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej

E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE