Reklama

Reklama

Rusztowanie przy zabytkowej wieży Małachowianki. O co chodzi?

Opublikowano: ndz, 14 lip 2019 20:36
Autor:

Rusztowanie przy zabytkowej wieży Małachowianki. O co chodzi? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusztowanie było ustawione już w poprzedni weekend, a wraz z nim pojawiły domysły, czy aby nic złego nie dzieje się z zabytkowymi murami, którymi szczycimy się w każdej publikacji na temat płockich zabytków.

Reklama

Rusztowanie było ustawione już w poprzedni weekend, a wraz z nim pojawiły domysły, czy aby nic złego nie dzieje się z zabytkowymi murami, którymi szczycimy się w każdej publikacji na temat płockich zabytków.

Małachowianka stawiana jest za symbol miasta, jako najstarsza szkoła w Polsce, i przykład wykorzystania unijnych funduszy. W wiekowych murach zamknięto kilkusetletnią tradycję i liczne historie kolejnych absolwentów. Przebudowa, rozbudowa, remont i konserwacja zabytkowych budynków pochłonęły niemal 30 mln zł. W tym czasie wyremontowano wieżę gotycką, w którą wtapiają się mury dawnej kolegiaty św. Michała. Na szczycie wieży od 1980 r. znajduje się rozsuwana kopuła obserwatorium astronomicznego. Właśnie przy tej wieży - od strony ul. Piekarskiej - pojawiło się rusztowanie.

- Nic złego nie dzieje się z wieżą Małachowianki. Nie ma pęknięć, przypory nie siadają - zapewnia nas Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej w płockim Ratuszu. - Wydział Inwestycji i Remontów nie prowadzi żadnych prac na terenie Małachowianki.

Dlaczego zatem ustawiono dość wysokie rusztowanie? Otóż okazuje się, że chodzi o... zegar słoneczny, który miałby zostać zamontowany na wieży.

W Płocku dawniej istniał zegar słoneczny umieszczony na szkolnych murach. Wzmianek o zegarze jest jednak niewiele - te znajdziemy w wydawnictwie "Płock. Monografia historyczna" A. J. Nowowiejskiego oraz publikacji pt. "Gimnazjum Państwowe im. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Rys historyczny". Ciekawostką jest to, że obok zegara miały być przedstawione sfery niebieskie i znajdowało się popiersie Mikołaja Kopernika wraz z napisem "Wstrzymał słońce, wzruszył ziemię. Polskie wydało go plemię". Czasomierz usunięto za czasów gimnazjum rosyjskiego. Przypuszcza się, że konstruktorem zegara mógł być absolwent najstarszej szkoły w Polsce, Wojciech Jastrzębowski (żył w latach 1799-1882), twórca zegara słonecznego w Łazienkach Królewskich w Warszawie (chodzi o głaz Jastrzębowskiego), profesor botaniki, zoologii, mineralogii, fizyki oraz ogrodnictwa w Instytucie Agronomicznym na Marymoncie (obecnie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego). Teraz zegar słoneczny mógłby pojawić się ponownie na wieży Małachowianki, jeśli tylko zostanie wydane pozwolenie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.