Reklama

Ruszają z projektem WATA. Tego jeszcze w Płocku nie było

Opublikowano:
Autor:

Ruszają z projektem WATA. Tego jeszcze w Płocku nie było - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracowała przy animacji do teledysku dla Czesława Mozila. W Płocku pomoże wykreować barwny, filmowy świat w trakcie warsztatów z animacji poklatkowej WATA. Wystarczy trochę wyobraźni i zapału, aby na zakończenie powstały krótkie filmy animowane.

Pracowała przy animacji do teledysku dla Czesława Mozila. W Płocku pomoże wykreować barwny, filmowy świat w trakcie warsztatów z animacji twórczej WATA. Wystarczy trochę wyobraźni i zapału, aby na zakończenie powstały krótkie filmy animowane. 

Pamiętacie kultowe polskie animacje i chcecie poznać tajniki pracy przy produkcjach dla dzieci? Szukacie pomysłu na spędzenie ferii zimowych w kreatywny sposób w mieście? Już w lutym Kino za Rogiem zaproponuje pierwsze w Płocku warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży poprowadzone przez polskich twórców filmowych, Joannę Jasińską-Koronkiewicz i Monikę Kuczyniecką. Ta pierwsza zaproponuje warsztaty w autorskiej technice malarskiej, ta druga bardziej preferuje plastelinę.

Czym jest animacja poklatkowa? Z pomocą tej techniki można zarejestrować ruch ciał niebieskich, wzrost roślin, długotrwały proces na filmie pomoże skrócić do zaledwie kilku sekund. Najprościej mówiąc to zbiór sekwencji wielu zdjęć - klatek. Wykonawca, czyli animator, korzysta ze zdjęć jakiegoś obiektu, lecz za każdym razem nieznacznie zmienia jakiś detal, aby już po złożeniu wszystkich klatek w jedną całość stworzyć wrażenie ruchu animowanych obiektów. Technika powstała już w 1900 roku! Patent otrzymał francuski wynalazca, Leon Gaumont. Sztuka animacji poklatkowej nie przeminęła, komputery jej nie wyparły, o czym mają przekonać się uczestnicy warsztatów. 

Zaproszona do Płocka Joanna Jasińska-Koronkiewicz pracuje Szkole Filmowej w Łodzi, współpracuje również z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Przy realizacji swoich filmów animowanych korzysta z techniki malarskiej. W ten sposób powstały filmy „Len” i „To pewna wiadomość”. Z kolei Monika Kuczyniecka łączy technikę poklatkową z plasteliną. Telewizja Kino Polska i portal Stopklatka.pl zorganizowały w 2010 konkurs na Offowe Okrycia Roku, w którym zwyciężyła za sprawą ilustracji do utworu „Ucieczka z wesołego miasteczka” Czesława Mozila. Ma na koncie klip do piosenki Renaty Przemyk:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=swhUzACKljM&feature=youtu.be[/YT]

Wykorzystała też swoje animacje do zilustrowania piosenki grupy Voo Voo:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=1RPfZiRSaR4&feature=youtu.be[/YT]

Technika stop motion przeżywa renesans. Postawił na nią również Krzysztof Skonieczny w klipie Moniki Brodki do kawałka "Krzyżówka dnia", zastosowano ją w teledysku Katarzyny Nosowskiej do piosenki "Era Retuszera", także na niej bazowały klipy m. in. grupy Sia, Coldplay czy The White Stripes. 

Zajęcia w ramach WATA będą odbywały się w małych grupach. Uczestnicy powinni być w wieku 12 – 16 lat. Udział jest bezpłatny. Zapisów dokonujemy do 3 lutego w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (deklaracje są dostępne na miejscu, można je także pobrać z fanpage'a Kina za Rogiem na Facebooku lub ze strony internetowej POKiS-u). Pierwsze zajęcia 11 lutego. Projekt otrzymał finansowe wsparcie z Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka. Jak informują organizatorzy, dotację w wysokości 4 tys. 400 zł przeznaczono na honoraria dla zaproszonych gości oraz na materiały warsztatowe.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 609 525 811 (Eliza Łabarzewska) lub 609 746 402 (Radosław Łabarzewski). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE