Pracowała przy animacji do teledysku dla Czesława Mozila. W Płocku pomoże wykreować barwny, filmowy świat w trakcie warsztatów z animacji twórczej WATA. Wystarczy trochę wyobraźni i zapału, aby na zakończenie powstały krótkie filmy animowane.
Pamiętacie kultowe polskie animacje i chcecie poznać tajniki pracy przy produkcjach dla dzieci? Szukacie pomysłu na spędzenie ferii zimowych w kreatywny sposób w mieście? Już w lutym Kino za Rogiem zaproponuje pierwsze w Płocku warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży poprowadzone przez polskich twórców filmowych, Joannę Jasińską-Koronkiewicz i Monikę Kuczyniecką. Ta pierwsza zaproponuje warsztaty w autorskiej technice malarskiej, ta druga bardziej preferuje plastelinę.
Czym jest animacja poklatkowa? Z pomocą tej techniki można zarejestrować ruch ciał niebieskich, wzrost roślin, długotrwały proces na filmie pomoże skrócić do zaledwie kilku sekund. Najprościej mówiąc to zbiór sekwencji wielu zdjęć - klatek. Wykonawca, czyli animator, korzysta ze zdjęć jakiegoś obiektu, lecz za każdym razem nieznacznie zmienia jakiś detal, aby już po złożeniu wszystkich klatek w jedną całość stworzyć wrażenie ruchu animowanych obiektów. Technika powstała już w 1900 roku! Patent otrzymał francuski wynalazca, Leon Gaumont. Sztuka animacji poklatkowej nie przeminęła, komputery jej nie wyparły, o czym mają przekonać się uczestnicy warsztatów.
Zaproszona do Płocka Joanna Jasińska-Koronkiewicz pracuje Szkole Filmowej w Łodzi, współpracuje również z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Przy realizacji swoich filmów animowanych korzysta z techniki malarskiej. W ten sposób powstały filmy „Len” i „To pewna wiadomość”. Z kolei Monika Kuczyniecka łączy technikę poklatkową z plasteliną. Telewizja Kino Polska i portal Stopklatka.pl zorganizowały w 2010 konkurs na Offowe Okrycia Roku, w którym zwyciężyła za sprawą ilustracji do utworu „Ucieczka z wesołego miasteczka” Czesława Mozila. Ma na koncie klip do piosenki Renaty Przemyk:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=swhUzACKljM&feature=youtu.be[/YT]
Wykorzystała też swoje animacje do zilustrowania piosenki grupy Voo Voo:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=1RPfZiRSaR4&feature=youtu.be[/YT]
Technika stop motion przeżywa renesans. Postawił na nią również Krzysztof Skonieczny w klipie Moniki Brodki do kawałka "Krzyżówka dnia", zastosowano ją w teledysku Katarzyny Nosowskiej do piosenki "Era Retuszera", także na niej bazowały klipy m. in. grupy Sia, Coldplay czy The White Stripes.
Zajęcia w ramach WATA będą odbywały się w małych grupach. Uczestnicy powinni być w wieku 12 – 16 lat. Udział jest bezpłatny. Zapisów dokonujemy do 3 lutego w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (deklaracje są dostępne na miejscu, można je także pobrać z fanpage'a Kina za Rogiem na Facebooku lub ze strony internetowej POKiS-u). Pierwsze zajęcia 11 lutego. Projekt otrzymał finansowe wsparcie z Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka. Jak informują organizatorzy, dotację w wysokości 4 tys. 400 zł przeznaczono na honoraria dla zaproszonych gości oraz na materiały warsztatowe.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 609 525 811 (Eliza Łabarzewska) lub 609 746 402 (Radosław Łabarzewski).