Reklama

Rusza budżet obywatelski. Są nowe zasady

Opublikowano:
Autor:

Rusza budżet obywatelski. Są nowe zasady - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po raz trzeci płocczanie mogą zgłaszać swoje pomysły w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Ale uwaga - tym razem zmienią się zasady, by uniknąć błędów poprzednich edycji. Na przykład z 5 mln zostaną wydzielone dwie pule - ogólnomiejska i osiedlowa.

Już po raz trzeci płocczanie mogą zgłaszać swoje pomysły w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Ale uwaga - tym razem zmienią się zasady, by uniknąć błędów poprzednich edycji. Na przykład z 5 mln zostaną wydzielone dwie pule - ogólnomiejska i osiedlowa.

Gra będzie się toczyć o identyczną stawkę, jak przed rokiem, czyli o 5 mln zł. O ile w pierwszej edycji zgłoszono 77 pomysłów, z czego 10 poddano głosowaniu, to w zeszłym roku nastąpił już istny wysyp koncepcji. Na 111 zgłoszonych projektów, do dalszego etapu zakwalifikowało się ich aż 70. Można się domyślać, że tym razem będzie ich jeszcze więcej.

W III edycji Budżetu Obywatelskiego płocczanie też będą głosować na zgłoszone projekty, ale na  innych zasadach. – Postanowiliśmy wsłuchać się w głosy mieszkańców – tłumaczył podczas poniedziałkowej konferencji w ratuszu prezydent Andrzej Nowakowski. – Zależy nam, by zrealizować tym razem jak najwięcej projektów. Mieszkańcy wykazywali już niejednokrotnie ogrom potrzeb, jakie istnieją na poszczególnych osiedlach. Tym razem stworzymy szansę na przebicie się także tym mniejszym projektom.

Właśnie dlatego kwota 5 mln zł została teraz rozłożona na dwie odrębne pule, ogólnomiejską oraz osiedlową. Na pierwszą przypadnie 800 tys zł, a na drugą 200 tys zł, ale – uwaga – na każde z 21 osiedli, czyli chodzi tu o łączną sumę 4,2 mln zł. Płocczanie będą mogli głosować na dwa projekty - dla miasta, i dla osiedla.

Termin na zgłaszanie projektów rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 15 sierpnia. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej lub nadesłać go do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka przy ul. Zduńskiej 3. Aby wszystko przebiegło sprawnie, składane projekty równolegle przejdą weryfikację kosztów. Przedstawienie ostatecznych list zarówno pozytywnie, jak negatywnie ocenionych projektów nastąpi 3 września.

Są też zmiany w sposobie głosowania - zwycięskie projekty będziemy wybierać osobiście, od razu podpisując się na liście (tak jak podczas wyborów). Samo głosowanie potrwa aż 21 dni. Rozpocznie się 13 września na Starym Mieście i skończy 3 października na Zielonym Jarze. Począwszy od tego dnia urny będą udostępniane każdego dnia na innym osiedlu w godzinach 9.00 - 18.00.

Głosować może każdy mieszkaniec Płocka, zameldowany zarówno na pobyt stały, jak i czasowy, ale pod warunkiem ukończonych 16 lat. Trzeba także posiadać dowód osobisty bądź inny dokument tożsamości zawierający numer PESEL oraz zdjęcie. Co ważne, projekt, na który zamierzamy oddać głos, niekoniecznie musi dotyczyć własnego osiedla. Miejsce zamieszkania w żaden sposób nie musi determinować naszych decyzji.

Na każdej z list zwyciężają te projekty z największą ilością oddanych głosów, aż do wyczerpania przeznaczonych środków. Ogłoszenia wyników powinniśmy się spodziewać najpóźniej do 17 października.

Jak dotąd Budżet Obywatelski stał się świetną szansą dla dzieci, dzięki dofinansowaniu wyposażenia i remontu sali do zajęć sensorycznych w Szkole Podstawowej nr 18. Sukcesem zakończył się także projekt „Moja wymarzona szkoła” w Gimnazjum nr 5. Na zajęcia przy dużej tablicy Mendelejewa i układzie słonecznym uczniowie muszą się wręcz zapisywać!

Znacznie więcej projektów z obu dotychczasowych edycji znajduje się dopiero w fazie realizacji. Rozpisano już przetarg na budowę przystani wzorowanej na Dworcu Wodnym „Płock”. Ponadto cały czas trwają prace nad wdrożeniem programu „Stop tirom” w mieście, który najprawdopodobniej zostanie uruchomiony tuż po oddaniu do użytku wiaduktu kolejowego w al. Piłsudskiego i zakończeniu budowy pierwszego odcinka obwodnicy. Ostatni ze zwycięskich projektów z I edycji dotyczył urządzenia skweru na Podolszycach Południe. W ramach realizacji części pierwszej zadania powstał już nowy fragment pasażu Paderewskiego, natomiast w przyszłym roku park ma się zazielenić.

Druga edycja wyłoniła z kolei dwa zwycięskie projekty. Wygląda na to, że na budowę Płockiego Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego przy specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 jednak jeszcze troszkę poczekamy. Nie zakończył się jeszcze etap jego projektowania, poza tym miasto planuje pozyskać pod tą inwestycję środki zewnętrzne. Za to budowa krytego boiska dla dzieci na stadionie Wisły Płock powinna rozpocząć się już za trzy tygodnie. 

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE