Reklama

Rusza budżet obywatelski. Są nowe zasady

Opublikowano:
Autor:

Rusza budżet obywatelski. Są nowe zasady - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - W budżecie obywatelskim może nie ma tu tak spektakularnych projektów, jak budowa obwodnicy czy wiaduktu, ani tak kosztownych, jak rozdział kanalizacji – mówił w środę prezydent przy okazji ogłaszania nowych zasad głosowania. - Są tu jednak projekty ważne z punktu widzenia mieszkańców.

- W budżecie obywatelskim może nie ma tu tak spektakularnych projektów, jak budowa obwodnicy czy wiaduktu, ani tak kosztownych, jak rozdział kanalizacji – mówił w środę prezydent przy okazji ogłaszania nowych zasad głosowania. - Są tu jednak projekty ważne z punktu widzenia mieszkańców.

To już piąta edycja budżetu obywatelskiego. Na jakich zasadach będzie przebiegała, zdradzono w środę w godzinach przedpołudniowych w Sali Sejmowej Ratusza. Już można zgłaszać projekty. Aby jednak inicjatywa miała większy sens, zdecydowano się na pewne zmiany, wyciągając wnioski z lat ubiegłych.

Na całą piątą edycję przeznaczono 5 mln zł, w tym 2 mln zł na projekty ogólnomiejskie (do wyczerpania puli środków) oraz łącznie 3 mln zł na projekty osiedlowe (w tym przypadku jeden projekt nie może być droższy niż 500 tys. zł). Projekty składamy od 29 czerwca do 15 sierpnia. - Chcemy, aby wyłonione projekty cieszyły się poparciem społecznym i były dobrze przygotowane – wyjaśniał Andrzej Nowakowski ubrany w koszulkę z logiem BO. W tym roku zmieniono grafikę, dodając do napisu „Budżet Obywatelski Płocka” i znaczka z uściskiem ręki, także liczne ikonki, jak maleńki rower, ławka, drzewko czy piłka. Prezydent zwrócił się również za pośrednictwem mediów do mieszkańców, aby zastanowili się, czy w poprzednich edycjach nie było wartościowego projektu, do którego warto wrócić. - Być może był taki, który przydałoby się ponownie poddać weryfikacji – proponował. W tym roku Ratusz chciałby pobudzić do większego zainteresowania BO mieszkańców mniejszych osiedli.

ZASADY

Kto może zgłosić projekt w tym roku? Oczywiście każdy mieszkaniec Płocka. Wystarczy, że będzie miał zameldowanie na pobyt stały lub czasowy i najpóźniej w dniu zgłaszania projektu skończy 16 lat. Identyczne zasady obowiązują grupę mieszkańców, która wspólnie zaproponuje projekt. Uprawniona jest również rada mieszkańców osiedla, zarejestrowana i działająca w Płocku organizacja pozarządowa. Ponadto może to zrobić prezydent Płocka, lecz wyłącznie przy projekcie ogólnomiejskim. Należy pamiętać, że przy zgłaszaniu projektu dla całego miasta trzeba wypełnić formularz i dostarczyć listę z podpisami 30 płocczan, jeśli zaś chodzi o projekt osiedlowy – wówczas wystarczy 15 podpisów od osób z zameldowaniem na terenie danego osiedla.

Jak składamy projekt? Mamy trzy możliwości do wyboru: złożyć go przez Internet (zakładamy konto na stronie www.mojemiasto.plock.eu i wypełniamy formularz, dołączamy listę poparcia), wszystkie niezbędne dokumenty wkładamy do urny w Biurach Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka bądź wysyłamy pocztą z dopiskiem „Budżet Obywatelski Płocka”.

Kolejny etap polega na weryfikacji formalno-prawnej wniosku, m.in. pod względem kompletności danych, zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego, poprawności oszacowania kosztów realizacji czy też Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta do 2022 roku. O tym, czy konkretny projekt przeszedł ją z pozytywnym skutkiem, dowiemy się 6 września. Jedenaście dni później, począwszy od 17 września zaczynamy głosowanie, które potrwa do 2 października.

Każdy mieszkaniec głosuje tylko raz i oddaje dwa głosy (po jednym na projekt ogólnomiejski i osiedlowy). Miejsce zameldowania nie ma tu znaczenia. Mieszkając na Kolegialnej, możemy głosować na projekt dla Wielkiej Płyty. Możemy to zrobić bezpośrednio (na podstawie dokumentu zawierającego numer PESEL i zdjęcie, stały punkt do głosowania znajdzie się w Ratuszu, punkty do głosowania na osiedlach mają być czynne od 9.00 do 18.00), w Internecie lub wysyłając SMS na numer: 886 786 379. Uprzedzamy, że przy wyborze głosowania w sieci, z wykorzystaniem systemu obsługi BO (www.mojemiasto.plock.eu), trzeba będzie się zarejestrować, podać imię i nazwisko, adres e-mail, numer PESEL i numer telefonu, na który zostanie przysłany kod aktywacyjny. Z kolei w głosowaniu poprzez wysłanie SMS-a wpisujemy następujące elementy rozdzielone kropką: prefix głosowania „BOP5”, numer PESEL, imię i nazwisko oraz numery wybranych projektów(przykładowy SMS: BOP5.11111111111.Jan Kowalski.0.0). Koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora. W zeszłym roku ten rodzaj głosowania wykorzystywano najrzadziej.

Projekty zostaną rozdzielone na dwie listy, na jednej znajdą się ogólnomiejskie, natomiast na drugiej osiedlowe. Sam proces wyłonienia projektu ogólnomiejskiego polega na zsumowaniu oddanych głosów (na jeden projekt minimum 100 głosów). Skomplikowano za to bardziej pod względem matematycznym proces wyboru projektu osiedlowego (na jeden musi przypadać minimum 50 głosów).

- Na niektórych osiedlach bywało tak, że nikt nie zgłaszał projektu lub zjawiało się pięć osób w momencie głosowania – dodawał prezydent na konferencji. Stąd ten algorytm z wykorzystaniem procentów. Ratusz utworzy dwie listy rankingowe. Na pierwszej znajdą się te projekty ze stosunkiem procentowym uzyskanych głosów wspierających projekt do liczby mieszkańców na osiedlu, natomiast na drugiej liście będą umieszczone projekty osiedlowe z bezwzględną liczbą oddanych głosów (od największej do najmniejszej ilości oddanych głosów). Zyskają mniejsze osiedla, ponieważ pierwszeństwo przyznano liście ze stosunkiem procentowym. Do realizacji wejdą te projekty, które zmieszczą się w wyznaczonej puli środków. Dopiero wówczas dobieramy projekty z drugiej listy.

Punkty do głosowania na osiedlach (czynne od godz.: 9:00 - 18:00):

• 17.09 (sob.) Stare Miasto /Winiary

• 18.09 (nd.) Imielnica / Skarpa

• 19.09 (pon.) Tysiąclecia

• 20.09 (wt.) Góry

• 21.09 (śr.) Trzepowo

• 22.09 (czw.) Dworcowa

• 23.09 (pt.) Borowiczki

• 24.09 (sob.) Kochanowskiego /Zielony Jar

• 25.09 (nd.) Radziwie / Ciechomice

• 26.09 (pon.) Kolegialna

• 27.09 (wt.) Pradolina Wisły

• 28.09 (śr.) Wyszogrodzka

• 29.09 (czw.) Dobrzyńska

• 30.10 (pt.) Międzytorze

• 01.10 (sob.) Podolszyce Południe / Łukasiewicza

• 02.10 (nd) Podolszyce Północ  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE