Reklama

Ruch to zdrowie, czyli jak zainteresować dziecko sportem

Opublikowano:
Autor:

Ruch to zdrowie, czyli jak zainteresować dziecko sportem  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedną z rolą rodzica jest kształtowanie w dziecku dobrych nawyków. Dobrych, czyli takich, które przysłużą się zdrowiu i samopoczuciu naszej pociechy, a także przygotują ją do dorosłego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Jednak aby nasze dziecko w ogóle miało szansę zaistnieć i się rozwijać, musi być zdrowe i mieć siłę do działania. Jeśli nie zadbamy o zdrowie naszych pociech od najmłodszych lat i nie wyrobimy w nich dobrych nawyków, marne są szanse, że będą długo cieszyć się sprawnością i dobrym zdrowiem - problemy przyjdą tym szybciej, im bardziej jako rodzice zaniedbaliśmy tę stronę wychowania naszych dzieci.

Jedną z rolą rodzica jest kształtowanie w dziecku dobrych nawyków. Dobrych, czyli takich, które przysłużą się zdrowiu i samopoczuciu naszej pociechy, a także przygotują ją do dorosłego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Jednak aby nasze dziecko w ogóle miało szansę zaistnieć i się rozwijać, musi być zdrowe i mieć siłę do działania. Jeśli nie zadbamy o zdrowie naszych pociech od najmłodszych lat i nie wyrobimy w nich dobrych nawyków, marne są szanse, że będą długo cieszyć się sprawnością i dobrym zdrowiem - problemy przyjdą tym szybciej, im bardziej jako rodzice zaniedbaliśmy tę stronę wychowania naszych dzieci.

Ruch jako profilaktyka

Profilaktyka to sztuka zapobiegania chorobom i urazom. Podstawą profilaktyki większości chorób współcześnie nękających Polaków jest ruch i zdrowa dieta: na obydwa te czynniki w życiu naszych dzieci mamy jako rodzice decydujący wpływ. Jeśli nauczymy je, że warto się ruszać, a regularne uprawianie sportu wejdzie im w krew, zagwarantujemy im tym dużo mniejsze ryzyko wielu chorób. Przy okazji warto wspomnieć, że wysiłek fizyczny uruchamia w naszym ciele procesy odpowiedzialne za odczuwanie radości - sport to nie tylko zdrowie, ale również radość. Jak jednak przekonać o tym dzieci?

Dawajmy dobry przykład

Dzieci najwięcej uczą się przez naśladowanie dorosłych. Jeśli będą widziały, że my regularnie ćwiczymy, chodzimy na basen, biegamy, gra w tenisa albo chodzimy na siatkówkę ze znajomymi, też będą chciały tak robić. Dobrym pomysłem jest znalezienie sportu, który będziemy mogli praktykować całą rodziną - dobrym pomysłem może być jazda na rowerze lub na nartach. Rowerowe wypady za miasto pozwolą nam przy okazji poznać okolicę, a wyjazd na narty to świetny pomysł na zimowy wypoczynek. Sprzęt narciarski we Wrocławiu można kupić od ręki, a pracownicy sklepów pomogą dobrać odpowiednie buty i narty dla dzieci. Dodatkowym atutem zarażenia dzieci pasją narciarską jest możliwość późniejszego wysyłania ich na obozy narciarskie, gdzie nie tylko zażyją ruchu, ale poznają przyjaciół i spędzą czas w gronie rówieśników.

Zacznijmy jak najwcześniej

Dziecko nigdy nie jest zbyt małe żeby się ruszać! Choć na początku robi to głównie z pomocą dorosłych, to gdy tylko nauczy się chodzić, może zacząć bawić się z piłką, jeździć na rowerze i wychodzić na plac zabaw. O tak, place zabaw to wspaniałe miejsca, w których najmłodsi mogą się wyszaleć - często w gronie rówieśników. Długie przebywanie na placach zabaw wspomaga więc nie tylko rozwój fizyczny, ale również społeczny dziecka. Jeśli w naszej okolicy nie ma placu zabaw, możemy zadziałać i zorganizować jakiś - czy to w ramach rady osiedla, czy budżetu partycypacyjnego, czy poprzez miejskich radnych. Zanim wniesiemy jednak projekt na sesję rady, która mogłaby nam dać fundusze, warto mieć gotowy plan - o pomoc można poprosić ekspertów z www.kompanpolska.pl, którzy od lat zajmują się budowaniem placów zabaw. Pomogą oni wybrać odpowiednie sprzęty i dokonają wstępnej wyceny, a także zaprojektują plac zabaw po dany teren.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE