Reklama

Rozbierają część frontową i oficynę budynku w centrum miasta [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Rozbierają część frontową i oficynę budynku w centrum miasta [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pamiętacie jeszcze, gdzie niegdyś mieściła się księgarnio-kawiarnia "Czerwony Atrament"? Tuż po jej powstaniu wchodziło się do podwórza przez bramę, później skręcało w lewo do niskiej oficyny przy Kolegialnej 4. Dziś już to tylko masa gruzu. Rozbiórkę dotyczy również części frontowej budynku.

Pamiętacie jeszcze, gdzie niegdyś mieściła się księgarnio-kawiarnia "Czerwony Atrament"? Tuż po jej powstaniu wchodziło się do podwórza przez bramę, później skręcało w lewo do niskiej oficyny przy Kolegialnej 4. Dziś już to tylko masa gruzu. Rozbiórkę dotyczy również części frontowej budynku.

Przy bramie wciąż jeszcze wisi napis "Uwaga! Budynek wyłączony z użytkowania". Tuż obok powiększa się starta gruzu.

23 października MZGM-TBS wybrał wykonawcę rozbiórki części frontowej i oficyny lewej budynku mieszkalno-usługowego przy u. Kolegialnej 4. W wyniku przetargu zadanie powierzono firmie Demco Konrad Kamiński.

Budynek przy ul. Kolegialnej 4 w Płocku wybudowano na początku XX wieku. Powstał wówczas dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony budynek frontowy (z 4 lokalami mieszkalnymi), zbudowano także trójkondygnacyjną oficynę środkową, trójkondygnacyjną oficynę z prawej strony oraz jednokondygnacyjnę oficynę lewą (także niepodpiwniczoną, w środku był jeden lokal użytkowy).

Dlaczego zdecydowano się na rozbiórkę? Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę budynku frontowego 12 czerwca 2018 r., kiedy jeszcze trwała budowa przyszłej filii Muzeum Mazowieckiego przy Kolegialnej 6.

- Stwierdzono jego zły stan techniczny stwarzający zagrożenie bezpiecznego użytkowania. Stwierdzono uszkodzenia i ugięcia stropów drewnianych oraz pęknięcia ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych. Podczas kontroli ustalono, że wschodnia ściana szczytowa należy do rozbieranego budynku frontowego przy ul. Kolegialnej 6. Kontynuowanie rozbiórki budynku Kolegialna 6 spowoduje uszkodzenie budynku Kolegialna 4 - czytamy w dokumentacji.

Bezpośrednio do budynku przy Kolegialnej 6 przylegała także lewa oficyna. Oceniono, że jest w złym stanie i "stwarza zagrożenie bezpiecznego użytkowania".

- Stwierdzono pęknięcia ścian konstrukcyjnych, uszkodzenia tynków, zły stan więźby dachowej i pokrycia dachowego z papy. W trakcie prowadzonej rozbiórki przylegającego budynku Kolegialna 6 stwierdzono brak ściany tylnej powyżej poziomu stropu nad parterem pozostawiając niezabezpieczoną przed czynnikami atmosferycznymi otwartą przestrzeń pomiędzy połacią dachową a stropem nad parterem. Stan ten grozi zerwaniem dachu nawet przy silniejszym wietrze. Odsłonięta po rozbiórce budynku Kolegialna 6 tylna ściana budynku jest w złym stanie technicznym. W spoinach muru widoczne są ubytki zaprawy, mur jest niejednolity, wykonany z niepowiązanych między sobą kilku odcinków. W związku z powyższym po stwierdzeniu nieopłacalności ekonomicznej wykonania remontu budynku frontowego i oficyny lewej przy ul. Kolegialnej 4 podjęto decyzje o ich rozbiórce.

Prace, które się toczą, mają nie naruszyć konstrukcji budynków przylegających. Zabudowa powinna być rozbierana bardzo ostrożnie, aby zapobiec "niekontrolowanemu zawalaniu się rozbieranych elementów". Dopuszczono wykorzystanie lekkich elektronarzędzi, natomiast poza strefami przylegającymi do nierozbieranych budynków można wykorzystać małą koparkę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE