Wszawica to choroba pasożytnicza, wywołana przez wesz głowową. Przez wiele osób choroba ta traktowana jest jako coś wstydliwego, a przecież często nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów.
Wszawica w Płocku? Radna interpeluje
To mit, że wszawica równa się brud i brak higieny. Chorobą tą może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Zarażeniu sprzyjają duże skupiska ludzi, więc wszawica "popularna" bywa wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli czy szkół.
Dodajmy, że wszawicą najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).
W Płocku problemem zajęła się miejska radna Daria Domosławska. Interpeluje do ratusza o podjęcie kompleksowych działań.
- Proszę o informację na temat powszechności tego problemu (stopniu nasilenia w ostatnim czasie) oraz podjęcie kompleksowych działań, które pozwolą na wyeliminowanie go - napisała w interpelacji radna.
Frytki, pizza, schabowy, pierogi, bigos? Co zjecie (a raczej czego nie zjecie) w płockiej Miodolance
Uważa, że warto zaangażować w ten proces zarówno pielęgniarki medycyny szkolnej, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku , Wydział Edukacji oraz Wydział Zdrowia UMP , przedstawicieli szkół, przedszkoli, świetlic i klubów profilaktyki środowiskowej a także przeprowadzić kampanię edukacyjną.
- Problem wszawicy powraca do placówek oświatowych jak bumerang. Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów zwalczających wszy, problem występuje cyklicznie a stereotypowe myślenie o wszawicy jako chorobie wstydliwej nie pomaga w eliminacji zjawiska - podkreśla radna Domosławska.
Przekonuje, że dodatkowo należy zadbać o to, aby przed powrotem do szkoły/przedszkola dziecka, u którego wystąpiły wszy przeprowadzona została kontrola, czy problem został wyeliminowany i nie dojdzie do kolejnego rozprzestrzeniania się pasożytów.
Wszawica w Płocku. Jak zapobiegać chorobie?
- dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
- staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
- podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
- przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
- uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.