Zdaniem niektórych reforma edukacji miała zagrozić stabilności zatrudnienia nauczycieli. Mamy już dane, które przekazali Ratuszowi dyrektorzy płockich szkół. Wiemy już ilu nauczycieli straci pracę, zostanie przeniesionych w stan nieczynny lub czeka ich ograniczenie wymiaru zatrudnienia.
Uczniowie lada chwila rozpoczną nowy rok szkolny. Niektórzy nie będą już kontynuowali edukacji w gimnazjum, tylko zaczną uczęszczać do siódmej klasy szkoły podstawowej. Inni uczniowie mogą rozpocząć naukę w szkole branżowej I stopnia.
[ZT]16390[/ZT]
Jednocześnie ta sama reforma, która wprowadziła stopniowe wygaszanie gimnazjów, miała wiązać się – zwłaszcza zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego – ze zwolnieniami (ZNP prowadzi tzw. "Licznik zwolnień Zalewskiej" - według ich danych w całej Polsce pracę straciło 9 tys. 389 nauczycieli, redukcja etatu dotyczy 22 tys. 87, ponadto najwięcej zwolnień było w naszym województwie, a także w małopolskim, lubelskim, wielkopolskim i świętokrzyskim). Z drugiej strony szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, minister Anna Zalewska zapewniała, że stanie się wręcz przeciwnie i zapotrzebowanie na nauczycieli wzrośnie. Minister twierdzi, że jeśli już są zwolnienia, to jest to efekt niżu demograficznego. A jaka sytuacja jest w Płocku? Mamy już informacje dotyczące ruchu kadrowego w roku szkolnym 2017/2018 w oparciu o dane przekazane przez dyrektorów płockich szkół (stan z 22 sierpnia 2017 roku).
Ze skutkami reformy przyszło zmierzyć się samorządom, które musiały dostosować poszczególne placówki i w każdej zapewnić odpowiednią kadrę. Rodzice mogli już tylko liczyć na to, że samorząd i dyrektorzy szkół podołają zadaniu. Wiadomo, że z dniem 1 września pracę utraci 12 nauczycieli, w stan nieczynny przeniesionych zostanie 2 nauczycieli, natomiast 44 będzie miało ograniczony wymiar zatrudnienia. Ponadto nie przedłużono umów z 30 nauczycielami. To jeszcze nie wszystko, bowiem 10 nauczycieli przeniesiono do innej szkoły, z kolei 10 nauczycielom uzupełniono etaty. Te dane są i tak lepsze od tych z arkuszy z maja 2017 roku, ponieważ zmniejszyła się liczba tych nauczycieli, którym ograniczono etaty z 96 do 44, co wynikało z przejścia na urlopy zdrowotne 3 nauczycieli (godziny przydzielono nauczycielom mającym ograniczenia etatu), 2 nauczycieli (trenerów) odeszło do pracy w innych miastach (te godziny także przydzielono nauczycielom mającym ograniczenia etatu), uzupełnia etatów nauczycielom gimnazjów w innych szkołach, przydzielenia już po rekrutacji godzin klas pierwszych, które były na wakatach (z uwagi na zapisy Karty Nauczyciela).
[ZT]16245[/ZT]
Tak to się przedstawia w poszczególnych typach szkół:
Szkoły Podstawowe
rozwiązanie stosunku pracy – 0 nauczycieli
przeniesienie w stan nieczynny – 0 nauczycieli
ograniczenie wymiaru zatrudnienia – 4 nauczycieli
Gimnazja
rozwiązanie stosunku pracy – 10 nauczycieli
przeniesienie w stan nieczynny - 2 nauczycieli
(1 nauczyciel ma zostać zatrudniony od 1 IX 2017 z uwagi na zwolnienie lekarskie i późniejszy urlop macierzyński nauczycielki)
ograniczenie wymiaru zatrudnienia – 21 nauczycieli
Szkoły ponadgimnazjalne
rozwiązanie stosunku pracy – 2 nauczycieli
przeniesienie w stan nieczynny - 0 nauczycieli
ograniczenie wymiaru zatrudnienia - 19 nauczycieli