Reklama

Reforma edukacji. Ilu nauczycieli straci pracę w Płocku? Są dane

Opublikowano:
Autor:

Reforma edukacji. Ilu nauczycieli straci pracę w Płocku? Są dane - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdaniem niektórych reforma edukacji miała zagrozić stabilności zatrudnienia nauczycieli. Mamy już dane, które przekazali Ratuszowi dyrektorzy płockich szkół. Wiemy już ilu nauczycieli straci pracę, zostanie przeniesionych w stan nieczynny lub czeka ich ograniczenie wymiaru zatrudnienia.

Zdaniem niektórych reforma edukacji miała zagrozić stabilności zatrudnienia nauczycieli. Mamy już dane, które przekazali Ratuszowi dyrektorzy płockich szkół. Wiemy już ilu nauczycieli straci pracę, zostanie przeniesionych w stan nieczynny lub czeka ich ograniczenie wymiaru zatrudnienia.

Uczniowie lada chwila rozpoczną nowy rok szkolny. Niektórzy nie będą już kontynuowali edukacji w gimnazjum, tylko zaczną uczęszczać do siódmej klasy szkoły podstawowej. Inni uczniowie mogą rozpocząć naukę w szkole branżowej I stopnia.  

[ZT]16390[/ZT]

Jednocześnie ta sama reforma, która wprowadziła stopniowe wygaszanie gimnazjów, miała wiązać się – zwłaszcza zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego – ze zwolnieniami (ZNP prowadzi tzw. "Licznik zwolnień Zalewskiej" - według ich danych w całej Polsce pracę straciło 9 tys. 389 nauczycieli, redukcja etatu dotyczy 22 tys. 87, ponadto najwięcej zwolnień było w naszym województwie, a także w małopolskim, lubelskim, wielkopolskim i świętokrzyskim). Z drugiej strony szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, minister Anna Zalewska zapewniała, że stanie się wręcz przeciwnie i zapotrzebowanie na nauczycieli wzrośnie. Minister twierdzi, że jeśli już są zwolnienia, to jest to efekt niżu demograficznego. A jaka sytuacja jest w Płocku? Mamy już informacje dotyczące ruchu kadrowego w roku szkolnym 2017/2018 w oparciu o dane przekazane przez dyrektorów płockich szkół (stan z 22 sierpnia 2017 roku).

Ze skutkami reformy przyszło zmierzyć się samorządom, które musiały dostosować poszczególne placówki i w każdej zapewnić odpowiednią kadrę. Rodzice mogli już tylko liczyć na to, że samorząd i dyrektorzy szkół podołają zadaniu. Wiadomo, że z dniem 1 września pracę utraci 12 nauczycieli, w stan nieczynny przeniesionych zostanie 2 nauczycieli, natomiast 44 będzie miało ograniczony wymiar zatrudnienia. Ponadto nie przedłużono umów z 30 nauczycielami. To jeszcze nie wszystko, bowiem 10 nauczycieli przeniesiono do innej szkoły, z kolei 10 nauczycielom uzupełniono etaty. Te dane są i tak lepsze od tych z arkuszy z maja 2017 roku, ponieważ zmniejszyła się liczba tych nauczycieli, którym ograniczono etaty z 96 do 44, co wynikało z przejścia na urlopy zdrowotne 3 nauczycieli (godziny przydzielono nauczycielom mającym ograniczenia etatu), 2 nauczycieli (trenerów) odeszło do pracy w innych miastach (te godziny także przydzielono nauczycielom mającym ograniczenia etatu), uzupełnia etatów nauczycielom gimnazjów w innych szkołach, przydzielenia już po rekrutacji godzin klas pierwszych, które były na wakatach (z uwagi na zapisy Karty Nauczyciela).

[ZT]16245[/ZT]

Tak to się przedstawia w poszczególnych typach szkół:

Szkoły Podstawowe

rozwiązanie stosunku pracy – 0 nauczycieli

przeniesienie w stan nieczynny – 0 nauczycieli

ograniczenie wymiaru zatrudnienia – 4 nauczycieli

Gimnazja

rozwiązanie stosunku pracy – 10 nauczycieli

przeniesienie w stan nieczynny - 2 nauczycieli

(1 nauczyciel ma zostać zatrudniony od 1 IX 2017 z uwagi na zwolnienie lekarskie i późniejszy urlop macierzyński nauczycielki)

ograniczenie wymiaru zatrudnienia – 21 nauczycieli

Szkoły ponadgimnazjalne

rozwiązanie stosunku pracy – 2 nauczycieli

przeniesienie w stan nieczynny - 0 nauczycieli

ograniczenie wymiaru zatrudnienia - 19 nauczycieli

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE