Reklama

Reagują na każdy sygnał i na każde zgłoszenie

Opublikowano:
Autor:

Reagują na każdy sygnał i na każde zgłoszenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakładowa Straż Pożarna funkcjonuje w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku od 56 lat. Na czym polega praca strażaków w największym w tej części Europy kompleksie rafineryjno-gaśniczym? I czy powinniśmy się niepokoić kiedy słyszymy jadące na sygnale wozy strażackie? To postanowiliśmy sprawdzić odwiedzając płocką jednostkę.

Zakładowa Straż Pożarna funkcjonuje w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku od 56 lat. Na czym polega praca strażaków w największym w tej części Europy kompleksie rafineryjno-gaśniczym? I czy powinniśmy się niepokoić kiedy słyszymy jadące na sygnale wozy strażackie? To postanowiliśmy sprawdzić odwiedzając płocką jednostkę.

Podstawowym zadaniem orlenowskiej jednostki pożarniczej jest prowadzenie akcji ratowniczo – gaśniczych na terenie obiektów PKN ORLEN. Ale strażacy uczestniczą również w akcjach na terenie całego kraju w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych SPOT. Wreszcie do ich obowiązków należy nadzór nad przygotowaniem obiektów ORLENU – w tym także Zakładu Produkcyjnego w Płocku - do prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych.

Nowoczesny sprzęt

Płocka jednostka wyposażona jest w  specjalistyczny sprzęt przeznaczony do likwidacji pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń, jakie mogą wystąpić na obszarze działania Koncernu. To bardzo dobry i nowoczesny sprzęt, który w większości stanowią wozy ciężkie. Ponieważ na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku sieć hydrantowa jest bardzo dobrze rozwinięta to w pojazdach strażackich jest więcej środków pianotwórczych, a mniej wody. Obecnie strażacy dysponują w sumie 8 wozami wodno-pianowymi, 3 wozami proszkowymi, podnośnikiem 53-metrowym. Najnowszym nabytkiem, z którego strażacy są wyjątkowo dumni jest 30-metrowa drabina.  To ważny element, bowiem pozwala na ratowanie osób do wysokości 10 piętra, a jej szybkość rozstawiania to ok. 60 sekund. Do tego strażacy maja do dyspozycji specjalistyczne samochody ratownictwa technicznego, chemicznego, wodnego, wysokościowego, a także łódź ratunkową (do akcji na wodzie).

Ilu strażaków pracuje w ORLENIE?

Oddział bojowy w płockiej jednostce stanowią cztery zmiany służbowe: średnio na zmianie służbę pełni prawie 30 osób. Oprócz tego w straży spotkamy pracowników, którzy realizują zadania prewencyjne oraz zabezpieczają  pracę ze strony logistycznej. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku została oddana do eksploatacji druga strażnica, dzięki temu czas dojazdu strażaków w dowolne miejsce Zakładu (800 ha) jest jeszcze szybszy i wynosi poniżej 5 minut. Dzięki temu obiektowi poprawiły się również znacząco  warunki pracy strażaków.
Nowa komenda posiada 16 stanowisk garażowych, 4 stanowiska naprawcze dla pojazdów bojowych, myjnię, pomieszczenia warsztatowe i magazynowe. Budynek posiada także salę konferencyjną, salę sportową wyposażoną w sprzęt do ćwiczeń sprawnościowych,  pomieszczenia sanitarne i sale wypoczynku. Do kompleksu nowej siedziby jednostki należy także budynek magazynu środków gaśniczych.

Na sygnale…

Kiedy słyszymy strażaków jadących na sygnale nie powinniśmy się niepokoić ponieważ jest to potwierdzenie, że służby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo funkcjonują prawidłowo i podejmują odpowiednie działania. Trzeba też podkreślić bardzo dobrą współpracę Zakładowej Straży Pożarnej PKN z Państwową Strażą Pożarną. Przyjazd jednostki Państwowej Straży Pożarnej do ORLENU nie wiąże się z jej bezpośrednim uczestnictwem w działaniach. W pierwszej kolejności działają w Koncernie jednostki Zakładowej Straży Pożarnej, a PSP najczęściej pozostaje jako zabezpieczenie. Mechanizm ten działa też w drugą stronę - w przypadku zdarzeń na terenie Płocka czy powiatu Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN stanowi wtedy  zabezpieczenie.

W Zakładzie Produkcyjnym w Płocku odbywają się cykliczne ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Pozwalają one sprawdzić procedury ratownicze i ewakuacyjne na wypadek niespodziewanego wydarzenia. Ćwiczenia polegają na doskonaleniu działań operacyjnych oraz sprawdzeniu, czy służby ratownicze reagują zgodnie z obowiązującymi procedurami. Oprócz Zakładowej Straży Pożarnej uczestniczą w nich: pracownicy Centrum Medycznego, wydziałowi ratownicy chemiczni, Biuro Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Zespół Bezpieczeństwa Procesowego, Centralny Dział Harmonogramowania i Koordynacji Produkcji , Dział Bezpieczeństwa Infrastruktury, służba ochrony oraz PSP. W ćwiczeniach sprawdzających Wewnętrzny i Zewnętrzny Plan Operacyjno – Ratowniczy uczestniczą również siły i środki ZSP GK PKN ORLEN S.A.

Procedury bezpieczeństwa

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze to jeden z elementów Systemu Bezpieczeństwa jaki obowiązuje w ORLENIE. Na procedury bezpieczeństwa składają się kompleksowy system prewencji czyli zbiór różnorodnych  przepisów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dla osób pracujących na terenie Zakładu Produkcyjnego – zarówno pracowników PKN ORLEN jak i  firm zewnętrznych, wykonujących prace na rzecz zakładu. Spółka posiada również wewnętrzny plan operacyjno-ratowniczy, który określa wszystkie zadania i kompetencje w przypadku zdarzeń awaryjnych.

Kiedy uruchamia się system alarmowy?

W przypadku nieplanowanych zdarzeń jak np. awarii technicznych w Zakładzie Produkcyjnym uruchamia się System Alarmowy. Ale uruchamia się on także podczas kolizji drogowych na terenie Zakładu (ok. 99 km dróg wewnętrznych). Reagują jak zawsze wszystkie służby bezpieczeństwa w tym pierwszej kolejności Zakładowa Straż Pożarna.

Strażacy w płockiej jednostki ORLENU reagują za każdym razem, bo jak mówią „nigdy nie wiemy do końca co kryje się za zgłoszeniem”.  Informacja o drobnej kolizji drogowej na  wewnętrznych trasach Zakładu Produkcyjnego, może po przyjeździe okazać się poważnym wypadkiem. Osoba powiadamiająca straż jest często zdenerwowana i nie jest w stanie przekazać precyzyjnych informacji. Dlatego służby ORLENU reagują na każdy sygnał i na każde zgłoszenie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE