Reklama

Ratusz zaciąga spory kredyt i pożyczkę

Opublikowano:
Autor:

Ratusz zaciąga spory kredyt i pożyczkę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spłata planowanego deficytu i wcześniej zaciągniętych zobowiązań, które trzeba regulować na bieżąco. Właśnie takie są powody zaciągnięcia nowego kredytu przez miasto jeszcze w tym roku, i to nawet większego niż ostatnim razem. Do tego dojdzie jeszcze pożyczka związana z programem „Kawka”.

Spłata planowanego deficytu i wcześniej zaciągniętych zobowiązań, które trzeba regulować na bieżąco. Właśnie takie są powody zaciągnięcia nowego kredytu przez miasto jeszcze w tym roku, i to nawet większego niż ostatnim razem. Do tego dojdzie jeszcze pożyczka związana z programem „Kawka”.

Nowy kredyt na 50 mln zł miałby zostać zaciągnięty jeszcze w tym roku, jak wynika z ogłoszonego właśnie przez Ratusz zamówienia publicznego na usługę bankową w zakresie udzielenia i obsługi długoterminowewgo kredytu na pokrycie planowanego deficytu (czyli sytuacji kiedy budżetowe wydatki przewyższą dochody w danym czasie). Jak się okazuje jednak nie chodzi o żadną konkretną inwestycję. Ponadto, jak nadmienia Hubert Woźniak z zespłu medialnego w płockim Ratuszu, zaplanowano dużą absorpcję środków z Unii Europejskiej, a przy każdym takim przedsięwzięciu trzeba mieć kapitał na pokrycie wkładu własnego.

Środki z kredytu mają również pokryć wcześniej zaciągnięte zobowiązania z tytułu emisji papierów wartościowych (chodzi o 21 mln zł 615 tys. zł) oraz zaciągniętych wcześniej pożyczek i kredytów. W zeszłym roku na jesieni zaciągnęliśmy kredyt na 30 mln zł, który musimy spłacić do 30 listopada 2025 roku. Tym samym zadłużenie miasta wyniosło ponad 471 mln 391 tys. zł.

Teraz do tego dokładamy kolejne 50 mln zł., obciążające miasto koniecznością uregulowania całej kwoty do 31 grudnia 2030 roku (z karencją w spłacie rat do 31 marca 2017 roku, czyli do dnia spłaty pierwszej raty wynoszącej 3 mln zł). W ten sposób rok po roku będziemy uiszczać po 3 mln zł (od 2017 do 2020 roku), następnie 4 mln zł (2021 rok) i po 6 mln zł (2022-2025 rok), by w ostatnich czterech ratach był to już 1 ml zł (2027-2030 rok). Zabezpieczeniem kredytu ma być weksel „in blanco” wraz z deklaracją wekslową.

Środki na spłaty poszczególnych rat i naliczanych odsetek mają pochodzić z dochodów własnych gminy ze wskazaniem na podatek od nieruchomości oraz z osiąganych przychodów.

Jednocześnie miasto zdecydowało się na zaciągnięcie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę 234 tys. zł., również na pokrycie zaplanowanego deficytu na ten rok, co ma związek z dofinansowaniem projektu „Poprawa jakości powietrza – Kawka – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”. Stosunkowo drobną sumę na „Kawkę’ w porównaniu do kwoty kredytu będziemy musieli uregulować do 2025 roku.

Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE