Reklama

Ratusz powtarza przetarg na wykonanie projektu placu w centrum miasta. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Ratusz powtarza przetarg na wykonanie projektu placu w centrum miasta. Dlaczego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ratusz ogłosił przetarg na wykonanie projektu nowego zagospodarowania placu w ścisłym centrum Płocka, znajdującego się w strefie podlegającej ochronie konserwatorskiej. Chodzi o pl. Narutowicza. Tyle że to zamówienie już było kilka miesięcy temu, wyłoniono nawet we wrześniu 2018 r. firmę Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni. Ratusz miał zapłacić tej firmie za wywiązanie się z zadania 289 tys. 50 zł.

Ratusz ogłosił przetarg na wykonanie projektu nowego zagospodarowania placu w ścisłym centrum Płocka. Chodzi o pl. Narutowicza. Tyle że to zamówienie już było ogłoszone kilka miesięcy temu, wyłoniono nawet we wrześniu 2018 r. wykonawcę - firmę Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni.

Wybrany w nowym przetargu wykonawca miałby wykonać dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą pl. Narutowicza z uwzględnieniem powstałej wcześniej - w ramach ogłoszonego przez Ratusz konkursu - koncepcji urbanistyczno-architektonicznej autorstwa Anny Przybysz i zaleceń pokonkursowych. Potencjalny wykonawca miałby również pozyskać niezbędne zgody i pozwolenia, w tym pozwolenie na rozbiórkę i pozwolenie na budowę.

- Realizacja nowego zagospodarowania placu ma na celu stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego terenu rekreacyjnego w centrum miasta, poprawę komunikacji w obrębie placu oraz uporządkowanie układu miejsc postojowych - czytamy w dokumentacji.

Powtórka przetargu

We wrześniu 2018 r. wydawało się, że dokumentację projektowo-kosztorysową oraz specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót w ramach zadania inwestycyjnego pn. Zagospodarowanie Placu Gabriela Narutowicza - prace przygotowawcze wykonana firma Pniewski Architekci. To ona wygrała przetarg. Dlaczego tak się nie stało i Ratusz ponownie poszukuje wykonawcy?

- Wybrany Wykonawca  wniósł 17 września 2018 roku pisemny wniosek do Urzędu Miasta Płocka o "unieważnienie postępowania ze względu na niemożliwość świadczenia". Pismem z dnia 28 września 2018 roku poinformowaliśmy wykonawcę, że nie zachodzą przesłanki do unieważnienia postępowania oraz w związku z nieprzystąpieniem Wykonawcy do zawarcia umowy zatrzymaliśmy wadium (zgodnie z art. 46 ust. 5 pkt 1 Pzp). W związku z powyższym nie doszło do realizacji zamówienia - poinformowano w Wydziale Zamówień Publicznych w Urzędzie Miasta Płocka.

[ZT]20155[/ZT]

Koncepcja

Na placu od listopada mamy także pomnik Obrońców Płocka 1920. Kiedy ta koncepcja powstawała pomnika jeszcze nie było, miała natomiast pokazać możliwości jego umiejscowienia. Żadna z prac dotyczących przyszłego zagospodarowania tego fragmentu miasta nie urzekła jednak komisji konkursowej na tyle, aby mogła zająć pierwsze miejsce.

W koncepcji założono, że zarówno pomnik, jak fontanna, staną się centralnymi obiektami zagospodarowania placu. Natomiast fontanna, jako "atrakcja" przyciągająca mieszkańców, przybrała w koncepcji formę płytkiego zbiornika (o głębokości ok. 2 cm). Umieszczone w posadzce dysze powinny generować obłoki pary wodnej. W gładkiej powierzchni wody miałyby odbijać się okoliczne budynki, jak również niebo.

A zieleń? Uwzględniono dwa podwójne ciągi drzew wokół centralnej części placu wraz z zielenią uzupełniającą po obu stronach budynku Odwachu. Ponadto przewidziano w nawierzchni zaznaczenie przebiegu północnej strony dawnego Rynku Kanonicznego i murów Starego Miasta. Zamiarem autorki było także uspokojenie ruchu i sprawienie, aby plac stał się bardziej dostępny dla pieszych poprzez likwidację krawężników. Zniknęłaby sygnalizacja świetlna. Autorka proponowała m.in. zamontowanie progów zwalniających na ulicach zapewniających dojazd do placu, powstanie 20 miejsc postojowych, nowe oświetlenie (ze śmietniczkami na słupach lamp), a także meble miejskie z drewnianymi elementami. Nawierzchnia z granitu w kolorze jasnoszarym nawiązywałaby barwą do tej na ul. Tumskiej.

Teraz na podstawie koncepcji, a także zaleceń pokonkursowych, miałby powstać projekt. W Urzędzie Miasta Płocka na oferty czekają do 22 marca.

Koncepcja - Dokumentacja przetargowa

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE