Reklama

Ratusz chce emisji obligacji. Na 86 mln zł

Opublikowano:
Autor:

Ratusz chce emisji obligacji. Na 86 mln zł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Byłaby to piąta emisja obligacji w historii płockiego samorządu. Prezydent jest za, ale decyzja o sprzedaży obligacji zależy od radnych. Celem emisji jest spłata sześciu kredytów bankowych.

Byłaby to piąta emisja obligacji w historii płockiego samorządu. Prezydent jest za, ale decyzja o sprzedaży obligacji zależy od radnych. Celem emisji jest spłata sześciu kredytów bankowych.

Jak poinformował Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza, miasto chce wyemitować 86 tys. 850 obligacji o wartości nominalnej tysiąc złotych każda na łączną kwotę 86, 85 mln zł, by w ten sposób spłacić kredyty bankowe zaciągnięte w latach 2008-2012.

- Zamiana kredytów bankowych na środki uzyskane z emisji obligacji gminnych niesie dużą korzyść finansową dla samorządu – niższe oprocentowanie uzyskanej pożyczki, a co za tym idzie zmniejsza środki, które corocznie trzeba przeznaczyć na obsługę długu miasta - przekonuje Ratusz. - Kolejną zaletą emisji obligacji jest możliwość negocjacji oprocentowania, czego nie ma przy zaciąganiu kredytu. Emisja ta ma nastąpić w 2013 roku, wykupienie poszczególnych serii tych papierów wartościowych będzie miało miejsce w latach 2021-2025.

Ale ostateczna decyzja zależy od radnych, mają oni zgodzić się lub nie na takie posunięcie już podczas najbliższej sesji. Przypomnijmy, że trzy lata temu, gdy podobną decyzję pod koniec kadencji podjął ówczesny prezydent Mirosław Milewski, radni stanęli okoniem i nie zgodzili się na emisję. Obligacje jednak i tak wyemitowano, bo zapis o obligacjach był zawarty w uchwale budżetowej, którą wcześniej radni poparli. Środki uzyskane z tej emisji posłużyły do zamknięcia budżetu miasta, który w tym czasie finansował takie inwestycje jak budowa Orlen Areny czy dróg dojazdowych do nowego mostu.

Był to czwarty raz emisji obligacji w historii miasta. Jak przypomina Hubert Woźniak, nasz samorząd– jako pierwszy w kraju po II wojnie światowej – wyemitował obligacje w 1993 roku, w pierwszej kadencji swojego istnienia. Uzyskana wówczas pożyczka umożliwiła m.in. zbudowanie jednej z najnowocześniejszych na kontynencie stacji uzdatniania wody przy ul. Filtrowej.

- W drugiej kadencji samorządu płockiego Urząd Miasta wyemitował obligacje, których posiadacze mieli prawo do wykupienia ze zniżką zajmowanych przez siebie lokali komunalnych - przypomina Hubert Woźniak. - Pod koniec lat 90. samorząd trzeciej kadencji sięgną po kilkadziesiąt mln zł uzyskanych z tytułu emisji obligacji, które przeznaczył na program przebudowy płockich ulic i udrożnienia miasta. Za pieniądze te powstała m.in. ul. Grabówka.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE