Reklama

Reklama

Z narażeniem życia ratował ludzi z płonącego szpitala. Otrzymał medal

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Z narażeniem życia ratował ludzi z płonącego szpitala. Otrzymał medal - Zdjęcie główne

foto gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocki policjant znalazł się w gronie 86. funkcjonariuszy, którzy otrzymali cenny medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenie to przyznawane jest za heroiczną  służbę. Otrzymał ją asp. Radosław Sworobowicz, który – z narażeniem własnego życia – ewakuował ludzi z płonącego szpitala na Winiarach.

Reklama

Medale funkcjonariuszom wręczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński. Jak podkreślał w swoim wystąpieniu, policjanci narażali własne życie ratując innych nie tylko będąc na służbie, ale również w czasie wolnym.

- Są z nami funkcjonariusze, którzy w trakcie niebezpiecznych interwencji zostali ciężko ranni – przypomniał minister Kamiński. - Mimo odniesionych ran kontynuowali interwencje. W imieniu własnym i wszystkich obywateli, pragnę złożyć wam wyrazy głębokiej wdzięczności i najwyższego uznania.

Minister podziękował za odwagę, ofiarność i profesjonalizm. Przyznał odznakę ku pamięci podkomisarza Struja. Funkcjonariusz zginął od ciosu nożem po tym, jak 10 lutego 2010 roku, podczas urlopu, interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant został pośmiertnie awansowany i odznaczony.

Medal jego imienia to jedno z najwyższych i najcenniejszych odznaczeń w strukturach policyjnych. W poniedziałek, 13 lutego, otrzymał je asp. Radosław Sworobowicz z KMP Płock.

- 14 lipca 2022 roku funkcjonariusz, podczas inwestycji związanej z pożarem oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, przed przybyciem straży pożarnej pomagał w ewakuacji pacjentów – przypomina podkom. Dariusz Mroczkowski z Komendy Miejskiej Policji w Płocku. – W pewnym momencie stracił przytomność. Jeden z policjantów był ewakuowany po wcześniejszym siłowym otwarciu drzwi.
Obok policjanta z Płocka odznaczono jeszcze 85 funkcjonariuszy z całego kraju. 

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową.

Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy