Reklama

Ranking szkół. Jak wypadły płockie?

Opublikowano:
Autor:

Ranking szkół. Jak wypadły płockie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawdziliśmy, jak w przygotowanym już po raz 17. rankingu magazynu "Perspektywy" wypadły ogólniaki i technika z Płocka. Naszą chlubą jest jak co roku płocki Chemik.

Sprawdziliśmy, jak w przygotowanym już po raz 17. rankingu magazynu "Perspektywy" wypadły ogólniaki i technika z Płocka. Naszą chlubą jest jak co roku płocki Chemik.

Na pierwszy ogień weźmy licea. Tu zaskoczenia nie ma: we wszystkich rankingach najlepiej wypada Małachowianka, za nią Jagiellonka, a potem III LO. Ważne jednak, że wszystkie trzy główne płockie znalazły się wśród 500 najlepszych polskich ogólniaków. Najstarsze polskie liceum, czyli Małachowianka jest w pierwszej setce najlepszych szkół w kraju - znalazła się na 79. pozycji, daleko w tyle zostawiając Jagiellonkę (226.) i III LO (324.). Wszystkie poprawiły swój wynik względem poprzednich lat. I to nie o oczko, czy dwa, ale nawet i o kilkaset pozycji!  

Pozostałe licea nie znalazły się w rankingu ogólnopolskim, za to w zestawieniu z województwa mazowieckiego do tej trójcy dołączyło jeszcze V Liceum Ogólnokształcące. Wprawdzie znalazło się na szarym końcu, ale zmieściło się wśród najlepszych 150.

Na Mazowszu Małachowianka jest 27., Jagiellonka - 53., a III LO - 70. Warto dodać, że  Małachowianka załapała się jeszcze do rankingu maturalnego liceów (miejsce 74. na 200 placówek) oraz szkół olimpijskich (była 134. na 200 szkół).

Jak co roku powody do zadowolenia ma technikum w Zespole Szkół Centrum Edukacji, czyli płocki Chemik. Jako jedyna szkoła techniczna w Płocku został ujęty w rankingu ogólnopolskim, zajmując 34. na 300 pozycji. To trzy oczka w dół w porównaniu do ubiegłego roku, ale technikum w ZSCE święci triumfy również na Mazowszu, gdzie utrzymał ubiegłoroczną, piątą pozycję na 100 polskich techników. Dodatkowo znalazł się też w zestawieniu maturalnym (21. na 200 szkół).

Pozostałe technika nie znalazły się w rankingu ogólnopolskim, za to zaistniały na Mazowszu - Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych  im M. Skłodowskiej-Curie, czyli płocki Elektryk zajął 52., a  zaraz za nim było Technikum nr 4 w Zespole Szkół Usług i Przedsiębiorczości  - 53. miejsce na Mazowszu. Ta ostatnia szkoła jako jedyna z Płocka została też uwzględniona w rankingu egzaminów zawodowych - na 150 techników zajęła  97. miejsce (w poprzednich latach poza rankingiem).

Jak oceniano szkoły? Jak co roku, licea były oceniane pod względem trzech kryteriów, a technika - czterech. W przypadku liceów pod uwagę brane były sukcesy szkoły w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). W ocenie techników liczył się dodatkowo egzamin zawodowy (olimpiady - 20 proc., matura - przedmioty obowiązkowe 25 proc., matura - przedmioty dodatkowe 25proc, wyniki egzaminów zawodowych 30 proc.).

Najlepszym ogólniakiem w Polsce zostało XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, a Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu - najlepszym technikum.  Na Mazowszu również prym wiedzie oczywiście liceum Staszica, a wśród szkół technicznych -  Technikum w ZSE im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

Zobaczcie, jakie miejsca zajęły płockie szkoły:

Ranking liceów  w Polsce (500 najlepszych szkół)

Małachowianka - 79. w Polsce (w 2014 r. - 94., w 2013 roku - 88.)

Jagiellonka - 226. w Polsce (w 2014 roku - 303., w 2013 roku - 329.)

III LO - 324.w Polsce (w 2014 roku - 464., w 2013 roku - 378.)

 

Licea w województwo mazowieckim (150 szkół)

Małachowianka - 27.

Jagiellonka - 53.

III LO - 70.

V LO - 147.

 

Ranking techników w Polsce (300 polskich techników)

Technikum z ZS Centrum Edukacji - 34. (w 2014 roku - 31., w 2013 roku - 113.)


Ranking egzaminów zawodowych (150 techników)

Technikum nr 4 w ZSUiP - 97. (w poprzednich latach poza rankingiem)

 

Ranking techników na Mazowszu (na 100 techników)

Technikum w ZS Centrum Edukacji - 5.

Technikum nr 2 w ZSZ im M. Skłodowskiej-Curie - 52.

Technikum nr 4 w ZSUiP - 53.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE