Reklama

Ranking samorządów. Płock przeciętnie, Słupno słabo

Opublikowano:
Autor:

Ranking samorządów. Płock przeciętnie, Słupno słabo  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W prestiżowym Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" Płock zajął 19 miejsce wśród 65 miast na prawach powiatu. Zaskakująco nisko w swojej kategorii uplasowało się Słupno, czyli gmina z bardzo wysokim budżetem. 

W prestiżowym Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" Płock zajął 19 miejsce wśród 65 miast na prawach powiatu. Zaskakująco nisko w swojej kategorii uplasowało się Słupno, czyli gmina z bardzo wysokim budżetem. 

Ranking Samorządów weryfikuje sprawność i skuteczność działań władz lokalnych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju swoich małych ojczyzn. Docenia gminy i miasta dobrze zarządzane, dbające o trwałość ekonomiczną, środowiskową oraz społeczną. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, obejmuje on wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej e-ankiecie.

- Kryteria oceny to około 50 wskaźników, w czterech filarach: trwałość ekonomiczno-społeczna, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa oraz jakość zarządzania. W filarze trwałość ekonomiczno-finansowa brane są pod uwagę takie wskaźniki, jak: dynamika dochodów własnych, w tym dochodów podatkowych, pozyskane dotacje rozwojowe, poziom nadwyżki operacyjnej brutto oraz netto, dynamika wydatków inwestycyjnych, dynamika wydatków na drogi, zakres planów zagospodarowania przestrzennego - wyliczają organizatorzy.

Za nami uroczysta gala wręczenia nagród, tym razem niestety tylko on-line. Gliwice, Morawica i Kleszczów – to liderzy zestawienia „Rzeczpospolitej” 2020 w poszczególnych kategoriach. Ranking ocenia dotychczasowe dokonania i kondycję miast i gmin w wielu obszarach, przez to jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o perspektywach rozwojowych poszczególnych samorządów, zwłaszcza w kontekście pandemii.

W rankingu miast na prawach powiatu najwyżej oceniono Gliwice, Opole i Sopot. Płock był 19, natomiast na drugim miejscu od końca uplasowały się Siedlce, a na czwartym od końca - Radom. Trzeba dodać, że Płock awansował z miejsca... zaledwie 41 przed rokiem, które z pewnością chluby nie przynosiło.

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich czołówka to Morawica (świętokrzyskie), Bieruń (śląskie) i Puszczykowo (wielkopolskie). A "nasi"? 215 jest Sierpc, 572 Gąbin, 689 Gostynin. W ogonie, bo na 803. miejscu Drobin, a dopiero 839. Wyszogród, sklasyfikowano 874 samorządy. 

Ciekawie wygląda kolejność wśród gmin wiejskich. Wygrał Kleszczów (łódzkie), korzystający z sąsiedztwa Bełchatowa przed miejscowością Padew Narodowa (podkarpackie) i Suchym Lasem (wielkopolskie). Przez lata w gronie polskich gmin bardzo wysoko lokowało się podpłockie Słupno, korzystające z dużych wpływów, związanych z bazą PERN na terenie gminy. Wielomilionowe wpływy niestety w tym roku kompletnie nie przełożyły się na notowania. 

Kleszczów może pochwalić się dużymi nadwyżkami w budżecie, które mogą sfinansować inwestycje w przyszłości, a także najwyższymi w Polsce (per capita) wydatkami na zielone inwestycje. 

A Słupno, mające w ostatnich latach na inwestycje kwoty znacznie wyższe niż 20-tysięczne miasta, czyli Sierpc i Gostynin? Jest dopiero na 121. miejscu w Polsce. A jeszcze osiem lat temu Słupno było najlepszą gminą wiejską w województwie mazowieckim i 11. w Polsce. Spadek od tego czasu jest więc bardzo znaczący. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE