Reklama

Reklama

Ranking Perspektyw 2023. Lider bez zmian, ale wypadł gorzej, niż przed rokiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Ranking Perspektyw 2023. Lider bez zmian, ale wypadł gorzej, niż przed rokiem - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz trzeci z rzędu najlepszym liceum ogólnokształcącym w kraju zostało uznane LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Najlepszą płocką szkołą po raz kolejny okazała się Małachowianka, choć zaliczyła spory spadek w porównaniu do wyniku z 2022 roku.

Reklama

Jak co roku "Perspektywy" przygotowały ranking szkół średnich. Na jakich zasadach przygotowywany był ten z 2023 roku? 

 • matura z przedmiotów dodatkowych - 45 proc. 
 • matura z przedmiotów obowiązkowych - 30 proc. 
 • sukcesy w olimpiadach - 25 proc. 

W rankingu uwzględniono tylko szkoły średnie, w których do matury w 2022 roku przystąpiło przynajmniej 12 uczniów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. Nie brano pod uwagę szkół specjalnych i szkół dla dorosłych. 

W Płocku lider bez zmian 

Od wielu lat liderem w rankingu w Płocku jest Małachowianka. Najstarsza szkoła w Polsce w ostatnich latach czyniła sukcesywyny progres.

 • 2018 rok - 123 miejsce
 • 2019 rok - 106 miejsce
 • 2020 rok - 108 miejsce
 • 2021 rok - 99 miejsce
 • 2022 rok - 98 miejsce

Teraz Małachowianka odnotowała znaczny spadek. W rankingu "Perspektyw" ze wskaźnikiem 56 (na 100) została sklasyfikowana na 133 pozycji, ale mimo to utrzymała złoty znak jakości. 

Na drugim miejscu w Płocku również bez zmian, choć III LO też zaliczyło niewielki spadek - wskaźnik 50,36 dał 276 lokatę (rok temu 259). 

Podium uzupełnia Jagiellonka, który zanotowała ogromny wzrost. W 2022 roku została sklasyfikowana na 886 pozycji. W 2023 roku jest znacznie lepiej - Jaga uplasowała się na 550 miejscu z wynikiem 43,25. 

Po raz pierwszy w rankingu zostały sklasyfikowane także inne szkoły.  Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Stanisława Kostki znajdziemy na 903. pozycji, a Akademickie Liceum Ogólnokształcące na 975. 

Technikum

"Perspektywy" przygotowują też ranking techników, w których sklasyfikowano 500 najlepszych techników w kraju. W tym przypadku konstrukcja rankingu jest nieco inna. Placówki otrzymują punkty za:

 • sukcesy w olimpiadach - 20 proc. 
 • matura z przedmiotów obowiązkowych - 20 proc. 
 • matura z przedmiotów dodatkowych - 30 proc.
 • egzamin zawodowy - 30 proc.

W 2022 roku w rankingu znalazły się dwa płockie technika - Technikum Zespołu Szkół Centrum Edukacji i "Budowlanka". W tym roku na 62. pozycji znajdziemy tylko Technikum Chemiczne w ZS CE. Rok wcześniej szkoła została sklasyfikowana na 25. pozycji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy