Reklama

Radni znów będą głosować. Od kiedy zapłacimy drożej za śmieci?

Opublikowano:
Autor:

Radni znów będą głosować. Od kiedy zapłacimy drożej za śmieci? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwie uchwały dotyczące śmieci, za którymi niedawno głosowali radni, zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Oznacza to zmiany w dotychczasowych ustaleniach i ponowne głosowanie podczas sesji. - Trzeba segregować śmieci - kwituje prezydent Płocka.

Dwie uchwały dotyczące śmieci, za którymi niedawno głosowali radni, zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Oznacza to zmiany w dotychczasowych ustaleniach i ponowne głosowanie podczas sesji. - Trzeba segregować śmieci - kwituje prezydent Płocka.

Od razu dodajmy, że zmiana nie obejmie jednak samej wysokości podwyżki opłat za śmieci.

- Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że nie możemy zastosować przepisów przejściowych - mówił dziś prezydent Płocka podczas konferencji prasowej w płockim ratuszu.

Okres przejściowy na dostosowanie do zmian - przypomnijmy - miał trwać od stycznia do końca czerwca 2020 r. W tym czasie za segregowane śmieci opłata od osoby miała wynosić 26 zł. W sytuacji, gdyby ktoś nie chciał segregować, płaciłby opłatę podwyższoną do 52 zł od osoby. Z kolei od początku lipca 2020 r. miało nie być już żadnego wyboru, powinnością każdego byłoby segregowanie. Obowiązkową stawkę opłaty za wywóz i zagospodarowanie ustalono na poziomie 26 zł  od osoby, przy czym za stwierdzenie braku segregacji groziłaby kara 52 zł od osoby. Tak miało być. A jak będzie?

Nowa uchwała radnych musi być dostosowana do obowiązującej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. - Choć de facto ta ustawa zakłada przepisy przejściowe - dodał miejski włodarz. Oznacza to, że według RIO mamy segregować, bez jakiegokolwiek wyboru o wiele wcześniej niż to zakładali płoccy radni i Ratusz. Radni nowe uchwały podejmą już niebawem. Oznacza to, że od początku lutego 2020 r. segregujemy (zaraz po tym, jak uchwała wejdzie w życie, w styczniu jeszcze będzie niższa stawka opłaty za śmieci taka jak w grudniu 2019 r.). Miesięczna opłata za śmieci od lutego wyniesie 26 zł od osoby. W przeciwnym razie grozi opłata podwyższona, czyli wspomniane 52 zł od osoby.

- Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała żadnych wątpliwości odnośnie wysokości opłat - zapewniał wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz. - Były konsultacje prawne, jak należy traktować ten okres przejściowy 12 miesięcy. Nie mieliśmy jednoznacznych odpowiedzi, stąd zaproponowaliśmy wcześniej ten półroczny okres wdrożenia do czasu, kiedy kończy się umowa na odbiór śmieci. Niestety okazało się, że decyzją RIO wcześniej musimy wprowadzić obowiązek segregacji zgodnie z ustawą.

- Bardzo dużo osób, które miało deklaracje śmieciowe na niesegregowane już zmieniło te deklaracje na segregowane, czemu się trudno dziwić. 52 zł na osobę to stawka zaporowa - wtrącił miejski skarbnik, Wojciech Ostrowski.

W Płocku przy ustalaniu wysokości kary za brak segregacji zdecydowano się na minimum, czyli na dwukrotność opłaty za śmieci segregowane. Tymczasem ustawodawca dopuścił możliwość nawet czterokrotności, co byłoby o wiele mocniejszym uszczupleniem zawartości portfela. A co z egzekwowaniem nowych zasad? Do końca czerwca będzie możliwe także upomnienie.

Co z zakupem pojemników i workami? Tu do końca czerwca 2020 r. nic się nie zmieni, kiedy wyklaruje się sprawa kolejnego przetargu na odbiór śmieci. Nie wiadomo jednak, czy będzie to nowa umowa zawarta na rok, czy dłuższa (obecna umowa, która się kończy, była zawarta na 3 lata, dlatego ratusz chce sprawdzić przy jakim przetargu uda się uzyskać niższe ceny). A co będzie później? Mamy dobre wieści, przynajmniej na pewien czas.

- Jeszcze na okres najbliższego przetargu gmina weźmie te kwestie na siebie - powiedział prezydent. - Spółdzielnie nie będą musiały kupować pojemników, a mieszkańcy worków.

W przypadku opłat pobieranych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych będę jednak obowiązywały niższe stawki niż te ustalono w płockiej uchwale. - Ustawa zmniejszyła stawki, ustalając maksymalne stawki o wysokości niższej niż my dzisiaj mamy - dopowiadał Andrzej Nowakowski. - Musimy tę stawkę dla nieruchomości niezamieszkałych w Płocku obniżyć.

Nie zmienia to jednak tego, że tego rodzaju nieruchomości zostaną odłączone z gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi od 1 lipca 2020 r. - Właściciele będą podpisywać umowy bezpośrednio z firmami odbierającymi śmieci - przypominał Wojciech Ostrowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE