Reklama

Radni ocenią działania włodarza Płocka. Prezydent ze spokojem: To był rekordowy rok

Opublikowano:
Autor:

Radni ocenią działania włodarza Płocka. Prezydent ze spokojem: To był rekordowy rok  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Przed nami sesja absolutoryjna. Radni będą oceniać sprawozdanie z wykonania budżetu za 2018 r., a także po raz pierwszy Raport o stanie miasta. To doskonała okazja, aby przedstawić w jakiej kondycji jest Płock - stwierdził w środę prezydent Andrzej Nowakowski. Sesja już w czwartek, 27 czerwca.

- Przed nami sesja absolutoryjna. Radni będą oceniać sprawozdanie z wykonania budżetu za 2018 r., a także po raz pierwszy Raport o stanie miasta. To doskonała okazja, aby przedstawić w jakiej kondycji jest Płock - stwierdził w środę prezydent Andrzej Nowakowski. Sesja już w czwartek, 27 czerwca.

W czwartek ostatnia sesja przed wakacjami, posumowanie działań prezydenta i jego współpracowników, udzielenie (bądź nie) wotum zaufania, z kolei w środę Andrzej Nowakowski zapewniał, że w swoich działaniach stara się przede wszystkim odpowiadać na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. A te najczęściej dotyczą infrastruktury drogowej.

- Poprawiliśmy komfort poruszania się po całym szeregu ulic w mieście. Ubiegły rok to ul. Łukasiewicza, Kobylińskiego, 1 Maja, 3 Maja, Przemysłowa, Kostrogaj, Wiadukt, Bielska i oczywiście budowa obwodnicy, czyli trasa PO Podolszyce - Orlen, która otwiera przestrzeń dla nowych inwestycji i miejsc pracy.

Zwracał uwagę na niską stopę bezrobocia w Płocku ("najniższą w historii Miejskiego Urzędu Pracy") na poziomie nieco ponad 6,6 proc. i współpracę z przedsiębiorcami, dając za przykład CNH (powstanie nowych miejsc pracy, hali produkcyjnej, przeniesienie do Płocka produkcji kombajnów z Belgii). - Przygotowujemy tereny inwestycyjne na Trzepowie, aby nowi przedsiębiorcy mogli się tam rozwijać, działać, tworzyć nowe miejsca pracy i płacić w Płocku podatki służące dalszemu rozwojowi miasta. Inwestycjom drogowym często towarzyszy modernizacja podziemnej infrastruktury, Wodociągi Płockie sukcesywnie przeprowadzają rozdział kanalizacji.

Wskazywał na nowe parkingi (m.in. przy ul. Na Skarpie, Otolińskiej, cmentarzu komunalnym), 25 nowych autobusów (w tym roku w planach mają 8 kolejnych, w tym 4 hybrydowe i 4 niskoemisyjne), bezpłatne przejazdy dla uczniów z płockich szkół podstawowych i dla przedszkolaków, powstanie nowych dróg rowerowych, magistrali rowerowej i uruchomienie Płockiego Roweru Miejskiego, co było zdaniem włodarza miasta "strzałem w dziesiątkę". - Można uznać, że płocczanie przesiedli się na rowery ku pewnemu smutkowi Komunikacji Miejskiej. Mam nadzieję, że przesiedli się na rowery także właściciele samochodów osobowych.

Wspomniał o upamiętnieniu obrońców Płocka w 1920 r. czy też zaangażowaniu miejskich spółek w projekty rewitalizacyjne. - Najlepiej widać to na ul. Sienkiewicza, gdzie realizujemy autorski program "Mieszkania na start". Ten program, jak i budżet obywatelski, to dwa projekty, którymi wyprzedziliśmy sytuację w kraju. Rząd wprowadził program "Mieszkania dla młodych". Budżet obywatelski od tego roku musi być w każdej gminie, a my będziemy realizować w Płocku już 8. edycję tego budżetu, odpowiadając na mniejsze i większe potrzeby mieszkańców. M.in. za te środki kupiliśmy nowoczesną łódź ratunkową dla WOPR-u. Jako Płock jesteśmy także liderem partnerstwa publiczno-prywatnego. Zrealizowaliśmy duży projekt termomodernizacji 24 obiektów użyteczności publicznej, głównie szkół i przedszkoli. Przygotowujemy kolejne projekty, dzieląc się doświadczeniem z innymi samorządami. Mając na względzie rozwój miasta, inwestujemy w budowę nowych żłobków i przedszkoli, remonty placówek wybudowanych w stylu ciechanowskim. Po wygaszeniu gimnazjów należało dostosować szkoły do nauki w ramach ośmioletniej szkoły podstawowej. Dbamy o infrastrukturę sportową poprzez budowę nowych boisk i remonty, przy Szkole Podstawowej nr 18 powstała nowa sala gimnastyczna. Kilka lat temu wsparliśmy powstanie nowej komendy dla policjantów. Tym razem powstała strażnica na Radziwiu.

Prezydent przypominał o wyremontowanej internie w Szpitalu św. Trójcy, zmianach w pasażu Roguckiego, w teren rekreacyjny przekształcono teren przy ul. Hermana. - W perspektywie są działania w ramach ulic słodkich, które również będą miały charakter rewitalizacyjny. Przykładem działań rewitalizacyjnych są bulwary wiślane. Powstała ścieżka biegowa. Staramy się wspierać pasję płocczan do biegania, organizując wiele imprez, jak chociażby Półmaraton Dwóch Mostów i triathlony. Stawiamy siłownie pod chmurką, które polubili seniorzy. Działa już Centrum Aktywności Seniora. Przygotowujemy kolejne takie miejsce w budynku po Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Miodowej.

Jak dodał, z budżetu miasta wsparto sport amatorski i kulturę, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki funkcjonuje już w nowej siedzibie. - Zapewniamy również wsparcie dla festiwali, które ściągają do Płocka, podobnie jak ogród zoologiczny, tysiące turystów. Dbamy o Płocką Orkiestrę Symfoniczną. Przed nami stoją wyzwania. Oprócz budowy stadionu, to również budowa sali koncertowej.

Nie pominął ochrony środowiska - wymiany starych pieców i monitoringu powietrza dzięki stacji ustawionej w pobliżu płockiej filii Politechniki Warszawskiej. - Potężnym wyzwaniem jest współpraca z PKN Orlen, który angażuje się w różne projekty, jak Fundusz Grantowy dla Płocka, za co dziękujemy. Ale jestem przekonany, że mógłby bardziej zaangażować się chociażby wspierając budowę stadionu, do czego za chwilę przestąpimy. Płock jest miastem rozwijającym się w sposób stabilny, harmonijny, zrównoważony, wykorzystując szanse, które dają m.in. środki unijne. Ubiegły rok pod wieloma względami okazał się rekordowy. Był to rekordowy budżet, a także rekordowe inwestycje. Budżet przekroczył miliard złotych, na inwestycje wydaliśmy ponad 320 mln zł, z czego blisko 130 mln zł to były środki zewnętrzne, głównie unijne. Przy takiej skali inwestycji wzięliśmy tylko 40 mln zł kredytu, co doceniły agencje ratingowe.

Miejski skarbnik, Wojciech Ostrowski zwracał uwagę na środki własne - w 2018 r. wydano 140 mln zł.

- Te środki wypracowaliśmy, jako miasto. Nadwyżka operacyjna, czyli w zasadzie taki zysk firmy, który możemy przeznaczyć na inwestycje, to jest to, o co powinniśmy walczyć. Gdybyśmy utrzymywali nadwyżkę operacyjną na poziomie lat 2010-2015 i chcieli te wszystkie inwestycje zrealizować, to nasze zadłużenie dzisiaj nie wynosiłoby 500 mln zł, tylko 800.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE