Reklama

Radni chcą powstania szkoły. Zostanie zawarte porozumienie z ministrem kultury

Opublikowano:
Autor:

Radni chcą powstania szkoły. Zostanie zawarte porozumienie z ministrem kultury - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najpierw pojawiła się nazwa ulicy, zorganizowano festiwal, a teraz nadszedł czas na instytucję kultury. W czwartek radni wyrazili zgodę, aby Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki był imienia Franciszki i Stefana Themersonów. Poparli także pomysł z powstaniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Płocku.

Najpierw pojawiła się nazwa ulicy, zorganizowano festiwal, a teraz nadszedł czas na instytucję kultury. W czwartek radni wyrazili zgodę, aby Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki był imienia Franciszki i Stefana Themersonów. Poparli także pomysł z powstaniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Płocku.

Uchwała dotycząca patronów POKiS-u została podjęta podczas sesji Rady Miasta Płocka w czwartek. Informowaliśmy o tym zamiarze.

[ZT]21371[/ZT]

Franciszka i Stefan Themersonowie to wyjątkowe małżeństwo, nierozłączna para w życiu prywatnym i artystycznym. Chociaż obydwoje byli samodzielnymi artystami i odnosili indywidualne sukcesy - Franciszka jako malarka i scenografka, Stefan jako pisarz, filmowiec - to znakomicie się uzupełniali. Dużą część ich wspólnego życia wypełniła twórcza współpraca w wielu dziedzinach – począwszy od awangardowych filmów z lat trzydziestych, poprzez książki dla dzieci, po wydawnictwo Gaberocchus Press prowadzone przez nich w Londynie od 1948 do 1979 roku.

Tak o Stefanie Themersonie mówił Jerzy Bralczyk: - Niezwykły człowiek. Nie urodziłem się w Płocku, ale mam wrażenie, że to jedna z najważniejszych postaci, jakie do tej pory przyszły na świat w tym mieście. Co więcej, według mnie Stefan Themerson jest jednym z największych polskich pisarzy. To postać bardzo kreatywna, w kilku dziedzinach wyprzedzająca swój czas.

Radni byli także przychylni wobec pomysłu założenia i prowadzenia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia od 1 września 2019 r. W czwartek podjęto w tej sprawie uchwałę intencyjną. To zgoda na podpisanie porozumienia z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założeniem i prowadzeniem szkoły zajmie się gmina miasto Płock, natomiast nadzór pedagogiczny nad szkołą prowadzić będzie MKiDN za pomocą specjalistycznej jednostki nadzoru - Centrum Edukacji Artystycznej. Siedzibą szkoły I i II stopnia będzie budynek przy ul. Kolegialnej 23, jednak z racji braku odpowiednich pomieszczeń zajęcia zbiorowe mają odbywać się w budynku obecnego Gimnazjum nr 14 w Zespole Szkół nr 6 (w zespole czasowo będą funkcjonowały Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia). Docelowo miasto zamierza stworzyć nową siedzibę dla szkół artystycznych. 

Koszty funkcjonowania szkoły pokryje subwencja oświatowa przyznawana zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dodajmy, że to wszystko jest uwieńczeniem wieloletnich starań.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE