Wprowadzenie nowocześniejszej formy informowania turystów i mieszkańców Płocka o zabytkach, pomnikach, historycznych obiektach i miejscach, proponuje Daria Domosławska, radna miasta Płocka.
Jak przekonuje w interpelacji, to ważne, by przekazywać wiedzę o Płocku w nowoczesny sposób. W jej opinii, tylko w ciągu ostatnich lat przybyło okazji do promowania miasta i jego zabytków.
- Z roku na rok Płock przyciąga coraz więcej turystów. Bogata oferta Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej daje możliwość skorzystania z różnorodnych form zwiedzania Płocka – przekonuje płocka radna. - Noc Muzeów każdego roku odkrywa przez płocczanami i gośćmi, specjalnie przyjeżdżającymi do naszego miasta, historyczne tajemnice Płocka. Bogaty kalendarz festiwali, imprez sportowych powoduje, że w sezonie wiosenno-jesiennym gościmy wiele osób. Wielu gości z Ukrainy wiąże swoja przyszłość z Płockiem.
Radna proponuje "ożywienie" historycznych obiektów poprzez kody QR i specjalną aplikację. Skorzystało z niej wiele innych miast.
- Ta forma […] została już wprowadzona w wielu miastach m.in. : Opolu, Darłowie, Szczecinie, Rymanowie, Władysławowie – wymienia. – Możliwość wysłuchania opowieści o danym pomniku, zabytku jest możliwa dzięki kodowi QR oraz wykorzystaniu jednego z najbardziej popularnych urządzeń – smartfonów. Obecnie wdrażana jest również komunikacja za pomocą TAG-ów NFC oraz alfabetu Braille’a – zachęca.
Do pomysłu odniesiono się w urzędzie miasta. Jak podaje Roman Siemiątkowski, wiceprezydent Płocka, trwają prace nad opracowaniem ogólnej koncepcji projektu pn. „Zintegrowany system informacji turystycznej”. Wiceprezydent przekonuje też, że miasto jest otwarte na innowacyjne rozwiązania.
- W tegorocznej edycji maratonu programistycznego Hackathon City Coders Płock motywem przewodnim było hasło „Smart City – better life” – odpowiada Siemiątkowski. – W tym roku uczestnicy tworzyli konkretne rozwiązania związane m.in. z turystyką eventową.
Zastępca włodarza miasta przypomina, że na najważniejszych zabytkach w Płocku umieszczone są tablice informacyjne w języku polskim i angielskim, ponadto obiekty znajdujące się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego są dodatkowo oznaczone tablicami w języki polskim, angielskim i niemieckim.
A co z propozycją umieszczenia kodów QR?
- Będziemy rozpatrywać ją przy okazji renowacji i remontów zabytków oraz miejsc pamięci narodowej – odpowiada Roman Siemiątkowski. – Do tego czasu osoby korzystające z takich rozwiązań z łatwością dotrą do informacji o miejscu za pomocą wyszukiwarki internetowej – dodaje na zakończenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.