Reklama

Reklama

Przygotuj PIT. Ostateczność to czynny żal

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Pixabay

Przygotuj PIT. Ostateczność to czynny żal - Zdjęcie główne

foto Fot. Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak co roku musimy rozliczyć się z fiskusem, tym razem z dochodów uzyskanych w 2020 r. PIT-y można składać już teraz, ale i tak za datę wpłynięcia będzie uznawany 15 lutego. Można się rozliczać do 30 kwietnia.

Reklama

Zgodnie z przepisami z dochodów należy się rozliczyć do końca kwietnia. W tym roku 30 kwietnia przypada w piątek, właśnie ten termin jest ostateczny. Co roku do Urzędu Skarbowego w Płocku wpływa ok. 100 tys. PIT-ów. 

Jak się rozliczyć? Można skorzystać z platformy Twój e-PIT. W usłudze Twój e-PIT  za 2020 r. można wypełnić różne deklaracje pod warunkiem, że wykazywane przychody nie są związane z działalnością gospodarczą. 

Co w przypadku, gdy liczymy na zwrot nadpłaty? 

- Urząd Skarbowy zwróci nadpłatę w terminie 45 dni od dnia dokonania akceptacji udostępnionego zeznania przez podatnika lub od dnia dokonania automatycznej akceptacji - informuje Ministerstwo Finansów.

Ale trzeba pamiętać, że ten termin dotyczy zeznań złożonych w formie elektronicznej. W przypadku formy papierowej na zwrot trzeba zaczekać nawet do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji.

Zdecydowana większość podatników rozlicza się z Urzędem Skarbowym w terminie, ale co roku są osoby, które nie złożyły PIT w wymaganym terminie. Co wtedy?

- Grożą za to konsekwencje finansowe, ale każdy przypadek traktowany jest indywidualnie - komentują w Urzędzie Skarbowym.

Co ważne, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po  popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Ale sam fakt, że przedsiębiorca złożył tzw. "czynny żal" nie gwarantuje mu ochrony przed karą. Czynny żal nie będzie skuteczny, jeżeli podatnik został już wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa, jest w trakcie postępowania kontrolnego, zorganizował grupę bądź nakłaniał inną osobę w celu popełnienia przestępstwa skarbowego.

Przypomnijmy, że aby czynny żal został uznany za skuteczny, przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczenia opłaty razem z odsetkami. Czynny żal chroni przed karami, ale nie zwalnia z obowiązku uregulowania powstałych zaległości i odsetek. Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (czynny żal) podatnik składa w formie pisemnej, za pośrednictwem poczty, osobiście w urzędzie skarbowym lub elektronicznie. Niestety, w przypadku, kiedy urząd skarbowy nie uzna czynnego żalu za skuteczny, przedsiębiorca nie ma możliwości odwołania się od wydanej decyzji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy