Reklama

Przybywa zakażeń. Są nowe obostrzenia w związku z koronawirusem

Opublikowano:
Autor:

Przybywa zakażeń. Są nowe obostrzenia w związku z koronawirusem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lawinowo wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Tylko w Płocku i regionie płockim w ciągu minionej doby przybyło ponad 300 osób w kwarantannie domowej. Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Ogłoszono zasadę "zero tolerancji".

Lawinowo wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Tylko w Płocku i regionie płockim w ciągu minionej doby przybyło ponad 300 osób w kwarantannie domowej. Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Ogłoszono zasadę "zero tolerancji".

We wtorek, 6 października, resort zdrowia zapowiedział nowe obostrzenia pandemiczne. Te podyktowane są troską o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków w związku z dużym wzrostem zachorowań na COVID-19. Jak podał Adam Niedzielski, minister zdrowia, bardzo ważne jest zachowanie wzmożonych środków ostrożności - dystansu społecznego, reżimu sanitarnego i co najważniejsze, zakrywania ust i nosa.  Ich respektowanie sprawdzać ma policja. 

- Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek - mówił podczas konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

I tak w strefie żółtej i czerwonej wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa nie tylko w pomieszczeniach, ale też na wolnym powietrzu. Z obowiązku noszenia maseczek wyłączone zostaną tylko osoby dotknięte chorobą. Ten fakt trzeba będzie jednak udokumentować. Zgodnie z nowymi zaleceniami, od 10 października wymagane będzie posiadanie zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego dolegliwość uniemożliwiającą zakrywanie ust i nosa. 

- Teraz nie ma miejsca na egoizm. Każda osoba bez maseczki, która nie będzie miała stosownego zaświadczenia, zostanie ukarana z cała surowością - mówił podczas konferencji Niedzielski. - Przestrzeganie obostrzeń ma ogromne znaczenie - przekonywał.

Wprowadzone zostają także nowe restrykcje dotyczące organizowania imprez. W strefie zielonej obowiązywać będzie ograniczenie zgromadzeń - w tym wesel - do 100 osób. W żółtej - do 75 osób, a w czerwonej do 50 osób. W tej ostatniej wprowadzono także ograniczenia działalności punktów gastronomicznych, restauracji, barów i pubów do godziny 22. 

Resort zdecydował się także na wprowadzenie wymogów odległości od poszczególnych zgromadzeń - to co najmniej sto metrów. Zakazano także organizowania imprez w niektórych lokalach gastronomicznych. Chodzi o te miejsca, w których nie ma zarejestrowanej takiej działalności. Oznacza to, że takie restauracje nie będą mogły udostępniać swoich pomieszczeń do imprez - i to we wszystkich strefach.

Opisywane obostrzenia spowodowane są wzrostem zakażeń. Tylko na terenie pracy płockiego sanepidu odnotowano wzrost osób skierowanych na kwarantannę domową. W ciągu minionej doby to 303 osoby więcej. Przybyło też 5 osób w izolacji domowej. 13 kolejnych objętych zostało nadzorem epidemiologicznym. W ciągu ostatnich 24 godzin 1 osoba trafiła do szpitala z powodu podejrzenia zakażenia, a 5 innych zostało zakażonych.

Wzrost także w Gostyninie. Jak podaje tamtejszy sanepid, przybyło 14 osób w kwarantannie domowej, 3 w izolacji domowej, a 1 więcej trafiła pod nadzór epidemiologiczny. Są także 3 nowe przypadki COVID-19.

Na terenie działania sanepidu w Sierpcu przybyło 235 osób w kwarantannie domowej, 3 kolejne objęto nadzorem epidemiologicznym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE