Reklama

Przetarg na stadion ogłoszony. Znamy szczegóły

Opublikowano:
Autor:

Przetarg na stadion ogłoszony. Znamy szczegóły  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Długo oczekiwany przetarg na budowę nowego stadionu Wisły Płock został wreszcie ogłoszony. Dokumenty są właśnie publikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej.

Długo oczekiwany przetarg na budowę nowego stadionu Wisły Płock został wreszcie ogłoszony. Dokumenty są właśnie publikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej. 

To dzień, na który wielu kibiców czekało. Otrzymanie latem Programu Funkcjonalno-Użytkowego pozwoliło urzędnikom dokładnie sprecyzować przedmiot zamówienia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, przetarg zostanie rozstrzygnięty jeszcze w 2018 roku, a wiosną rozpoczną się prace. 

Przetarg ogłoszono w formie "zaprojektuj i wybuduj". Oznacza to, że ta sama firma będzie projektować nowy obiekt przy Łukasiewicza 34, a następnie plany z papieru przeniesie na rzeczywistość. Na wszystko będzie miał 36 miesięcy. 

Co wiemy o stadionie? Nowy obiekt Wisły Płock będzie miał 15 tys. miejsc, cztery trybuny, a nad każdą z nich znajdzie się dach. 

- Stadion będzie spełniał wymogi IV kategorii [najwyższej - przyp. autora] UEFA - zapewnia Jacek Terebus, zastępca prezydenta ds. inwestycji. 

Dzięki solidnie przygotowanemu Programowi Funkcjonalno-Użytkowemu, w przetargu zapisano też istotne kwestie takie jak odpowiednie nasłonecznienie i napowietrzenie murawy. Wiele nowoczesnych stadionów ma z tym problem. W ostatnich kilkunastu miesiącach delegacje z Płocka odwiedzały wiele z nich. 

- Wyciągnęliśmy wnioski z innych stadionów, które odwiedzaliśmy - wyjaśnia Terebus. - Przetarg jest sumą zebranych przez nas doświadczeń. 

Przetarg jest dwuetapowy. Pierwszy zakończy się 6 listopada. Po 3-4 tygodniach do drugiego etapu przejdzie siedem najlepszych firm, które spełnią wymogi formalne. Ratusz chce, żeby wykonawca płockiego stadionu miał doświadczenie przy tego typu inwestycjach. 

- Na ostateczną ocenę składa się nie tylko cena, ale też wygląd architektury - mówi zastępca prezydenta. - Prawdopodobnie przetarg uda się rozstrzygnąć w tym roku. 

Największym kryterium pozostaje oczywiście zaproponowana cena - to 60 proc. wyniku. Pozostałe pięć kryteriów to jakość. 15 proc. to koncepcja programowo-przestrzenna, 10 proc. można dostać za doświadczenie. Po 5 proc. można dostać za gwarancję, doświadczenie kierownika budowy i wykonanie dokumentacji projektowej. 

Warto podkreślić, że stadion wcale nie musi wyglądać tak, na powyższej wizualizacji. Posłużyła ona tylko do stworzenia PFU, a ono określa wszystkie informacje dotyczące stadionu. Ale ostateczny wpływ na wygląd w koncepcji "zaprojektuj i wybuduj" będzie miał wybrany wykonawca. 

- Chcemy, żeby oferenci złożyli koncepcję, jak będzie wyglądał - dodaje Terebus.

A co oprócz obiektów typowo potrzebnych klubowi sportowemu? Jak wyjaśnia wiceprezydent, dopuszczana jest możliwość stworzenia przestrzeni handlowo-usługowej w dwóch trybunach - obecnej krytej i tej od strony ul. 7 czerwca 1991 r.  

Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć, w wówczas niezwłocznie zacznie się realizacja przedstawionego projektu. Jeśli wszystko będzie szło dobrze, w 2022 roku obiekt będzie w pełni gotowy. Stadion im. Kazimierza Górskiego będzie jednak cały czas w użytku, a zespół ma jak najdłużej rozgrywać mecze na swoim stadionie. To jeden z warunków przetargu, choć na kilka meczów prawdopodobnie będzie trzeba jednak szukać zastępczego obiektu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE