Reklama

Przeszli szaloną Szesnastkę. Zapraszają już w niedzielę

Opublikowano:
Autor:

Przeszli szaloną Szesnastkę. Zapraszają już w niedzielę  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 16 dni ciężkiej przeprawy, niełatwo to wytrzymać. Ale 110 osób dało radę, w niedzielę 23 lutego przyjadą do Sierpca.

16 dni ciężkiej przeprawy, niełatwo to wytrzymać. Ale 110 osób dało radę, w niedzielę 23 lutego przyjadą do Sierpca.

Tego dnia na stadionie miejskim w Sierpcu odbędzie się przysięga żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Początek uroczystości zaplanowano w samo południe.

Przysięgę złoży 110 żołnierzy z wszystkich czterech batalionów brygady: 61. z Grójca, 62. z Radomia, 64. z Płocka oraz 65. z Pomiechówka. Wszyscy przed złożeniem przysięgi przeszli szesnastodniowe szkolenie. Na uroczystość zostały zaproszone rodziny żołnierzy, przedstawiciele władz oraz kombatanci.

- Zapraszamy wszystkich na tą uroczystość, atrakcji będzie sporo - mówi  kapral Cezary Okraszewski z 64. batalionu. - Pokazy sprzętu, w tym broni czarnoprochowej, a także wojskowa grochówka dla wszystkich. 

WOT istnieje od 3 lat. 

- Po raz pierwszy organizatorem tej uroczystości jest 64. batalion lekkiej piechoty z Płocka - mówi kapral Cezary Okraszewski.

Żołnierze podkreślają, że terytorialność jest dla nich kluczem. 

- To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których się wywodzimy, które znamy jak własną kieszeń. Terytorialność dla nas oznacza gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się nasza misja: obrona i wspieranie lokalnych społeczności - podkreślają członkowie WOT.

Chcąc zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej trzeba najpierw przejść przez szkolenie podstawowe, skierowane jest zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą jak i do tych, które miały już okazję poznać jej specyfikę. Dlatego różni się ono zakresem przygotowania i okresem trwania. Szkolenie podstawowe, skierowane do osób, które nie miały do czynienia ze służbą wojskową, nazywane popularnie w WOT „Szesnastką” ma charakter szkolenia wstępnego, którego celem jest wdrożenie ochotnika do służby. W praktyce szkolenie to obejmowało zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich. 

Jeśli chcesz zostać Terytorialsem sprawdź czy posiadasz polskie obywatelstwo, czy jesteś pełnoletni, zdrowy fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową, niekarany.

A jak wstąpić? Wystarczy znaleźć właściwą Wojskową Komendę Uzupełnień i tam zapytać o szczegóły. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE