Reklama

Przeszkolili prawie 1000 osób. Każdy powinien to umieć

Opublikowano:
Autor:

Przeszkolili prawie 1000 osób. Każdy powinien to umieć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To było duże wyzwanie: aż osiem godzin trwało szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. W hali Centrum Edukacji uczyli się kolejno: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz przedstawiciele organizacji samorządowych.

To było duże wyzwanie: aż osiem godzin trwało szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. W hali Centrum Edukacji uczyli się kolejno: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz przedstawiciele organizacji samorządowych.

Projekt "Pierwsza pomoc dla każdego - dorosłego i małego" przygotowała płocka Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Feniks. Działa ona od siedmiu lat, zrealizowała kilkadziesiąt projektów. Dzień nauki resuscytacji krążeniowo - oddechowej był finałem przedsięwzięcia, współfinansowanego ze środków ratusza. 

Środowe spotkanie zatytułowano "Pierwsza pomoc dla każdego - dorosłego i małego". Zajęcia na 15 stanowiskach z fantomami prowadzili młodzi wolontariusze.

- W pierwszym etapie wyszkoliliśmy 100 wolontariuszy. Byli to uczniowie Małachowianki, V LO oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego - mówi Iwona Szczęsna, koordynator projektu, fundatorka Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Feniks.

Jako pierwsze na placu boju pojawiły się przedszkolaki w liczbie niemal 500.

- Zależało nam na tym, by każda osoba, która się zjawiła w hali, mogła wszystko przećwiczyć praktycznie, na fantomie edukacyjnym. Oczywiście inaczej szkolenie wyglądało w przypadku przedszkolaków, a inaczej osób starszych - tłumaczy Iwona Szczęsna. 

Głównym zadaniem przedszkolaków było zapamiętanie numeru alarmowego 112. To nie było dla nich trudna, a spora część zapamiętała, że pierwsza pomoc polega m.in. na 30 uciskach i dwóch wdechach.

Po maluchach do akcji wkroczyli uczniowie z płockich szkół podstawowych nr 1, 6, 12, 17, 18 oraz ze szkoły specjalnej. Tu już nie było taryfy ulgowej, wolontariusze zaprezentowali pełen zestaw działań, a następnie pierwszej pomocy próbowali udzielać uczniowie.

- Do projektu trafiłem trochę przypadkowo, bo organizatorką jest moja mama, ale nie żałuję - mówi Miłosz Wójcik z Małachowianki. - Dziś zaskoczyło mnie to, jak szybko dzieci przyswajały pewne rzeczy. To oczywiście pozytywne zaskoczenie.

Jego kolega z klasy Maciej Świetlik uzupełnia:

- Dzieci słuchały z zainteresowaniem, chętnie wykonywały ćwiczenia, miały naprawdę spore chęci. O to chodziło. 

Julia Fabisiak z tej samej klasy podkreśla, że sporym wyzwaniem była praca z najmłodszymi.

- Dzieci z przedszkola oczywiście są jeszcze bardzo młode, ale myślę, że i im się przyda odrobina wiedzy. Z kolei uczniowie z podstawówek mieli już całkiem niemałą wiedzę na temat pierwszej pomocy, sporo o niej słyszały. Te zajęcia dały mi sporą satysfakcję - mówi Julia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE