reklama
reklama

Przedsiębiorczość w województwie mazowieckim. Najwięcej podmiotów w Warszawie, a jak sobie radzą płocczanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Przedsiębiorczość w województwie mazowieckim. Najwięcej podmiotów w Warszawie, a jak sobie radzą płocczanie? - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRośnie przedsiębiorczość Polaków, mimo wielu niekorzystnych zmian i tendencji. Zdecydowanie najwięcej osób zatrudnionych w podmiotach gospodarki narodowej pracuje w mikrofirmach - przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób odpowiadają za aż 97%zatrudnienia! W dużych firmach, zatrudniających powyżej 250 osób zatrudniają tylko 1% mieszkańców. Urząd Statystyczny w Warszawie przyjrzał się przedsiębiorczości w województwie.
reklama

Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwego życia. Ciągle zmieniające się prawo, różne interpretacje urzędników, zmieniające się stawki, dynamiczny wzrost minimalnego wynagrodzenia, aż w końcu problem ze znalezieniem pracowników. To jednak nie wpływa na spadek przedsiębiorczości w województwie mazowiecki, choć uczciwie trzeba przyznać, że ponad połowa firm działa w Warszawie. To dziś najbardziej dynamicznie rozwijający się ośrodek w Polsce.

Spójrzmy jednak jak radzi sobie Płock.

Statystyki Urzędu Statystycznego w Warszawie wskazują, że w styczniu 2023 roku podmiotów w rejestrze REGON w Płocku było 12 752, zaś w grudniu 2023 roku było ich 12 880. Widać więc niewielki wzrost. 8989 osób fizycznych prowadziło w grudniu działalność gospodarczą. 

reklama

Płocczanie najczęściej zajmują się:

  • handlem i naprawą pojazdów - 18,9% 
  • działalnością profesjonalną, naukową i techniczną - 11,8%
  • budownictwem - 11,8%
  • przetwórstwem przemysłowym - 7,8%
  • transportem i gospodarką magazynową - 7,3%
  • opieką zdrowotną i pomocą społeczną - 7,3%

Statystyki zatrudnień nie pozostawiają złudzeń - zdecydowanie najwięcej mieszkańców pracuje w mikrofirmach - to aż 97% zatrudnionych osób. 

US w Warszawie

reklama

- W końcu grudnia 2023 r. liczba zarejestrowanych spółek cywilnych wyniosła 59245, tj. o 12 jednostek więcej niż przed rokiem. Największy ich wzrost odnotowano w powiatach: żuromińskim (o 4,4%), przysuskim (o 4,2%), wyszkowskim (o 3,5%), legionowskim (o 3,4%) i płockim (o 3,2%) 

- czytamy w opracowaniu Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Część firm kończy swoją działalność, ale na ich miejsce wciąż przybywają kolejne. Urzędnicy wyliczyli, że wskaźnik "zastępowalności" podmiotów gospodarki narodowej w województwie mazowieckim wynosi 44%. 

- Najwyższa wartość tego wskaźnika była w powiecie szydłowieckim (88,9%), ciechanowskim (83,8%), w m. Płocku (77,8%), m. Radomiu (73,9%) i w m. Ostrołęka (72,8%). Najniższą wartość odnotowano w m.st. Warszawie (40,3%), w powiecie łosickim (42,9%), węgrowskim (44,6%) oraz sokołowskim (48,2%)

reklama

- czytamy.

Pod względem "przedsiębiorczości" Płock i powiat płocki znacznie odbiegają od Warszawy i "obważanka", co widać na tej mapie. W Płocku jest 115 podmiotów gospodarki narodowej na 1000 mieszkańców. W Warszawie aż 297, w powiecie piaseczyńskim 206, powiecie pruszkowskim 197, a powiecie warszawskim zachodnim 188,5. W Radomiu to 132 podmioty, Ostrołęce 130, Siedlcach 124. Można jednak domniemywać, że wpływ na to ma Orlen - w innych miastach porównywalnych do Płocka próżno szukać tak dużego pracodawcy. 

US w Warszawie

- Terytorialne rozmieszczenie podmiotów potwierdza, że przedsiębiorczość rozwija się zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych, dysponujących dobrą infrastrukturą, kapitałem ludzkim oraz atrakcyjnych pod względem turystycznym.

- konkludują statystycy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama