Reklama

Przebiorą się w kostiumy z epoki. Będą mieli pewną propozycję

Opublikowano:
Autor:

Przebiorą się w kostiumy z epoki. Będą mieli pewną propozycję - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie bądźcie zaskoczeni w piątek widokiem postaci w kostiumach z epoki. Zainscenizują obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja” i zaproszą do wspólnego zdjęcia ze Stasiem.

Nie bądźcie zaskoczeni w piątek widokiem postaci w kostiumach z epoki. Zainscenizują obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja” i zaproszą do wspólnego zdjęcia ze Stasiem.

Kojarzycie obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”? Przedstawia moment, kiedy wielki tłum wypełnił warszawską ulicę Świętojańską. Obraz powstał w 1891 r, prace trwały od stycznia do października. Na płótnie widzimy uczestników pochodu zmierzającego do Kolegiaty św. Jana, by zaprzysiąc tekst nowej konstytucji. Posłom towarzyszy wiwatujący tłum, żołnierze ochraniający pochód. Jednak centralną postacią nie jest władca Stanisław August Poniatowski, tylko marszałek sejmu, Stanisław Małachowski. To on unosi tekst ustawy zasadniczej. Malarz niekoniecznie ukazał prawdę, co widać chociażby na uwiecznieniu Poniatowskiego, który tamtego dnia nie miał na sobie koronacyjnego czerwonego płaszcza. Widzimy m.in. prezydenta miasta, Jana Dekerta, który w rzeczywistości zmarł przed uchwaleniem konstytucji.

- Symbolika i treści historyczne zawarte w obrazie Matejki nie mają wiele wspólnego z zdarzeniem, które faktycznie miało miejsce. Nigdy nie doszło do takiego spotkania na ulicach Warszawy. Jednak płótno Matejki to niezwykłe dzieło, które obrazem opowiada historię naszego kraju - mówią członkowie Stowarzyszenia Teatr Per Se.

W piątek, w dzień narodowego święta, zapraszają do wspólnego zdjęcia ze Stasiem na Starym Rynku. Zamierzają w ten sposób nieco ożywić coroczne obchody. Będą mieli kostiumy w stylu odpowiadającym tamtej epoce. - Studiując obraz Jana Matejki, będziemy próbowali odtworzyć ogólny wyraz, jak i emocje. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Spotkamy ich w piątek, 3 maja w godz. 13.15 - 16.15.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE