Reklama

Reklama

Promocja książki o Płocku, wystawa dzieł Erwina Sówki, Vistula Folk Festival... Co jeszcze będzie działo się w weekend?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiał PGS

Promocja książki o Płocku, wystawa dzieł Erwina Sówki, Vistula Folk Festival... Co jeszcze będzie działo się w weekend? - Zdjęcie główne

Obraz Erwina Sówki | foto Materiał PGS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kultury ludowej przez dyskotekowe przeboje i sportowe miasteczko aż po nocny spektakl przy Kościele Mariawitów – takie wydarzenia czekają na nas w ciągu najbliższych dni. Sprawdźcie rozkład!

Reklama

 

Czwartek – 19 sierpnia

 

Promocja książki „Płock historiami ludzi opisany”

 

W Mediatece odbędzie się spotkanie z Waldemarem Robakiem – autorem książki „Płock historiami ludzi opisany”. W książce odnajdziemy portrety ludzi – od Masława po Tadeusza Mazowieckiego – których łączy Płock. Bohaterowie publikacji Waldemara Robaka wykonywali rozmaite zawody, różnili się od siebie niemal wszystkim. Połączyło ich miasto, w którym na zawsze pozostawili swój ślad. Książkę wydała Książnica Płocka. Początek spotkania o godz. 17. Wstęp jest wolny.

 

Piątek – 20 sierpnia

 

Wystawa „Erwin Sówka. Powyżej Saturna”

 

Na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy „Erwin Sówka. Powyżej Saturna”. To jedna z pierwszych wystaw, która zostaje zaprezentowana po jego śmierci. Składa się na nią ponad 50 obrazów oraz liczne szkice i rysunki, utrzymane w charakterystycznym dla artysty stylu, którego cechą była m.in. radość i afirmacja życia.

 

Jak czytamy w zaproszeniu, tytuł ekspozycji odnosi się do wielokrotnie powtarzanego na obrazach artysty motywu Saturna, chyba najważniejszej planety dla mistycznej wizji wszechświata. Środowisko śląskich malarzy nieprofesjonalnych, nazywanych od 1946 roku Grupą Janowską, przejęło ją pod wpływem zainteresowanego okultyzmem Teofila Ociepki. Saturn jawi się jako planeta zaludniona istotami astralnymi.

 

– Tytułowe powyżej Saturna w metaforyczny sposób akcentuje również znaczenie wysokości, drogi prowadzącej wyżej i dalej niż sam Saturn – w europejskiej tradycji ikonograficznej, trwającej od antyku, planety najdalszej, ostatniej z siedmiu sfer planetarnych świata materialnego. Dawna wyobraźnia powyżej umieszczała już tylko strefę gwiazd i primum mobile, za którym rozpoczynały się duchowe Niebiosa – podkreśla dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska.

 

Początek wernisażu o godz. 18. Wstęp jest wolny. Ekspozycję będzie można oglądać do 12 września.

 

Stachursky w Centrum nad Wisłą

 

Doskonale znany artysta, twórca takich hitów jak „Typ niepokorny”, „Miłość jak ogień”, „Gdy zapłaczesz” czy „Z każdym twym oddechem” - Jacek Stachursky wystąpi w piątek w Centrum nad Wisłą. Początek koncertu o godz. 19. Bilety w cenie 60 zł są do kupienia na stronie internetowej.

 

Vistula Folk Festival

 

Festiwal promujący kulturę ludową rozpocznie się w piątek o godz. 18 na Starym Rynku. Zespoły biorące udział w wydarzeniu wspólnie zatańczą poloneza, podczas którego zaprezentują się mieszkańcom Płocka. W tym roku podczas Vistuli Folk Festivalu wystąpią polskie zespoły: Zespół Pieśni i Tańca “Warszawianka”, Zespół Pieśni i Tańca “Jantar”, Zespół Pieśni i Tańca “Kurpie Zielone” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” i Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

 

 

Kino na dachu

 

Na dachu galerii Atrium Mosty zostanie wyświetlony film pt. "Szpieg, który mnie rzucił". To amerykańska komedia o dwóch przyjaciółkach, które po tym jak na skutek fatalnego zbiegu okoliczności były świadkami strzelaniny, muszą uciekać z kraju. Główne role grają Mila Kunis i Kate McKinnon. Początek projekcji o godz. 21:30. Wstęp jest wolny.

 

 

Sobota – 21 sierpnia

 

Spacer z PLOT - Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

 

W niedzielę Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na spacer do Katedry Mariawitów. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach akcji turystyczno-edukacyjnej "Odkryj z nami Płocka". Jak zawsze początek spaceru o godz. 12 przed ratuszem. Wstęp jest wolny.

 

Niedziela – 22 sierpnia

 

Aktywne lato z Radiem Zet

 

Taki tytuł noszą imprezy, które radiowa stacja organizuje podczas tegorocznych wakacji w całej Polsce. W niedzielę miasteczko Radia Zet stanie na płockich bulwarach wiślanych. Znajdą się w nich atrakcje dla całych rodzin: zawody sportowe, frisbee, konkursy z nagrodami itp. Akcji „Aktywne lato z Radiem ZET” towarzyszy odrestaurowany czerwony „maluch”, który niegdyś był królem polskich szos. Wyzwaniem będzie jego zapakowanie, czy zmiana koła na czas. „Maluch” Radia ZET zostanie zlicytowany podczas najbliższego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aktywne Miasteczko Radia Zet będzie otwarte od godz. 9 do 15. Wstęp jest wolny.

 

Wieczory Mesyaniczne

 

Przy Kościele Starokatolickim Mariawitów zostanie wystawiony spektakl upamiętniający św. Marię Franciszkę Kozłowską, nazywaną Mateczką. Dla kapłanów oraz sióstr i braci zakonnych Mateczka była duchową przewodniczką i mistrzynią, dla wiernych – czułą matką. Stanowiła autorytet dla młodzieżowych organizacji mariawickich, które w swojej działalności starały się wypełnić przekazaną przez nią misję.

 

W 2021 roku przypada setna rocznica jej śmierci. W związku z tym mariawici, chcąc nawiązać do jej dzieła, przygotowali spektakl upamiętniający osobę Mateczki. Tekst scenariusza powstał na podstawie utworu „Wieczory Mesyaniczne” wydanego w 1928 roku. Stanowi on kompilację dzieł poetów romantycznych oraz wierszy napisanych przez mariawitów w latach 20. XX wieku.

 

Początek spektaklu o godz. 22. Wstęp jest wolny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy