reklama
reklama

Prokuratura zapuka do drzwi spółdzielni "Chemik"? Póki co trwają czynności sprawdzające

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Prokuratura zapuka do drzwi spółdzielni "Chemik"?  Póki co trwają czynności sprawdzające - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Grupa mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej "Chemik" złożyła do Prokuratury Rejonowej w Płocku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zarzucają władzom spółdzielni niegospodarność i działanie na szkodę spółdzielni.
reklama

Sprawa walki mieszkańców "Chemika" z prezesem Włodzimierzem Obidzińskim trwa, choć już nie na sali zebrań i nie twarzą w twarz. Przypomnijmy, że latem doszło tylko do 1 z 12 zaplanowanych walnych zgromadzeń spółdzielców. Pozostałych 11 prezes "Chemika" odwołał, co z kolei opozycja uznała za bezprawie. Nową radę nadzorczą spółdzielcy mogli wybrać w głosowaniu pisemnym u notariusza, choć takiej formuły nie przewiduje prawo. Spółdzielcy uznają głosowanie za nielegalne, prezes za legalne. Przepychanka trwa.

Przeciwnicy prezesa wskazują na drakońskie czynsze, brak inwestycji w bloki i osiedla, a jeśli już inwestycje się dzieją, to są nieprzemyślane. Opozycja szuka sprawiedliwości w sądzie, ale założyła też do Prokuratury Rejonowej w Płocku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa.

Według naszych informacji prokuratura rozpoczęła czynności - pierwsi świadkowie są wzwywani do składania zeznań.  Postępowanie prowadzone jest na razie "w sprawie" - nikt nie usłyszał zarzutów. Postępowanie jest prowadzone w kierunku art. 296 par. 1 i 3 kodeksu karnego.

- Art. 296. § 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2 wyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach.

Nie udało nam się skontaktować, ponownie, z władzami spółdzielni "Chemik".

- Postępowanie jest na etapie sprawdzającego. Trwają czynności, które pozwolą podjąć decyzję czy postępowanie zostanie wszczęte czy będzie decyzja odmowna - mówi nam Małgorzata Orkwiszewska, Prokurator Rejonowy. 

Jak tłumaczy prokurator, czynności sprawdzające polegają m.in. na przesłuchaniu osoby lub osób zawiadamiających.

- Możemy ewentualnie wykonać czynności niewymagające spisywania protokołu, pozyskiwać dokumenty i analizować materiał. Nie ma co przesądzać - trwają czynności sprawdzające - mówi prokurator Orkwiszewska.

Termin postępowania sprawdzającego mija 20 marca. Wtedy prokuratura zadecyduje czy wszczyna postępowanie czy odmówi. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama