Reklama

Projektant wybrany. Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku

Opublikowano:
Autor:

Projektant wybrany. Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej, która powstać ma na Bałtyku. Wybrano firmę, która wykona wstępny projekt techniczny oraz budowlany. Wykona go brytyjska firma Offshore Design Engineering Ltd. Zakończenie prac projektowych umożliwi zaplanowanie harmonogramu realizacji inwestycji.

PKN Orlen rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej, która powstać ma na Bałtyku. Wybrano firmę, która wykona wstępny projekt techniczny oraz budowlany. Wykona go brytyjska firma Offshore Design Engineering Ltd. Zakończenie prac projektowych umożliwi zaplanowanie harmonogramu realizacji inwestycji.

To kolejny etap prac, których celem jest powstanie farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Jak przekonuje koncern, poprzedziły go wielomiesięczne badania wietrzności oraz struktury dna morskiego. Budowa farmy wiatrowej to jedna z kluczowych inwestycji, które w ciągu najbliższych lat zrealizuje PKN Orlen.

- Ten projekt wzmocni nas jako lidera transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej - mówił Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen. - W perspektywie kilku lat, dzięki inwestycjom w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania, chcemy być jednym z najważniejszych producentów zielonej energii, na którą zapotrzebowanie stale rośnie - przekonuje prezes.

Zanim jednak energia z Bałtyku trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego minie kilka lat intensywnych prac. - Chcemy włączyć w nie jak najwięcej polskich podmiotów - zdradził prezes zarządu PKN Orlen. - W ten sposób będziemy wspierać gospodarkę i budować potencjał polskiej branży offshore - dodał.

Projekt budowy przygotuje brytyjska firma ODE, która posiada 20-letnie doświadczenie w tej branży. Projektuje ona morskie farmy wiatrowe dla największych inwestorów na świecie. PKN Orlen podpisał już umowę z wykonawcą, która obejmuje przede wszystkim przygotowanie szczegółowych projektów technicznych głównych urządzeń morskiej elektrowni wiatrowej.

Przypomnijmy, koncern z Zakładem Produkcyjnym w Płocku, jako pierwszy z Europy Środkowej zadeklarował osiągnięci neutralności emisyjnej CO2 w 2050 roku. Ważnym elementem realizacji tego celu ma być rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Jak podaje Orlen, przygotowując się do budowy morskiej farmy wiatrowej, koncern stawia kolejny krok w tym celu. Koncern posiada już bowiem przyłączenia do sieci, zakończył wstępne badania geotechniczne dna morskiego, a także kontynuuje pomiary wietrzności. 

[ZT]26389[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE